אאא

בירושלים מסכמים בהצלחה רבה את שלשה ימי הפעילות  שנערכו עבור כל המשפחה החרדית בשבוע האחרון תחת אירוע הקיץ הגדול של "עולים לירושלים" 2 בבניני האומה במתחם אטרקציות ומופעים ענק שטרם נראה כמותו, וכלל גם יציאה לסיורים מודרכים ומאורגנים בעיר העתיקה.

ההצלחה חסרת תקדים כבר הייתה מיד עם השקת הפרויקט וההבנה של הציבור הרחב כי הפעם תוכנן בעבור הציבור החרדי משהו גדול ומתקדם שעוד טרם נראה כמוהו – עם השקת מוקדי המכירה אזלו כל הכרטיסים במידית, וכבר ביום הראשון להפעלת אירוע הקיץ הגדול נרכשו כל הכרטיסים גם דרך המוקד הטלפוני, שם נרשמה היענות שיא בעשרות אלפי שיחות נכנסות במשך יממה אחת בלבד.

אל פרויקט הענק 'עולים לירושלים' שסחף עשרות אלפי חרדים מכל רחבי הארץ, קדמו חודשים רבים של יזע ועמל כאשר נטלו על עצמם את הפרויקט חברי המועצה, סגן ראש העיר יוסי דייטש וחבר הנהלת העיר, שלמה רוזנשטיין.

במימון עיריית ירושלים, משרד ירושלים ומורשת, משרד החינוך וקרן 'פיתוח מזרח ירושלים', יצאו השניים אל הדרך להפקת הפרויקט הענק של 'עולים לירושלים' 2 הנעשה בהמשך לפרויקט שיזמו בקיץ שנה שעברה במתחם ארנה. בשנה זו, החליטו דייטש ורוזנשטיין על הגדלת היצע הפעילות במרכז הקונגרסים "בנייני האומה", ושטח אדיר של 17,000 מ"ר הפך את המקום לפארק חוויות מדהים וססגוני, הגדול והמרשים ביותר שהופק אי פעם בציבור החרדי.

כל התכניות, המופעים, התחרויות ומגוון הפעילויות של 'עולים לירושלים' נבחרו בקפידה רבה, וכולם היו מקצועיים וחדשניים מהשורה הראשונה, שאף נבנו בצורה מוקפדת ומותאמת בערכים וברמה ביצועית לציבור החרדי. חידוש גדול ומרענן בשנה זו שאף העניק חוויה מושלמת וייחודית גם בעבור המבוגרים שבבני המשפחה, היה ביציאה מבנייני האומה לסיורים מודרכים בנבכי ההיסטוריה של העיר העתיקה ועיר דוד, סיורים שהותאמו במיוחד לציבור החרדי.

לוח התכניות והמופעים של שלושת ימי הפעילות הגדושים והעמוסים, נבנה בהשקעה רבה בכדי לייצר חווית תוכן מפעימה וערכית לילדי העולים לירושלים 2. צוות מיוחד ומנוסה של אנשי חינוך ותוכן, יגע טרם הפקת האירוע ע"מ להעניק לכל הילדים הנאה מרבית וחדשנית שטרם נראתה במגזר החרדי.

אפרים זילברברג וחברת 'אפקט' שבבעלותו הופקדו על תכני המופעים והאטרקציות, ובאישור משמרת הקודש והחינוך, העצימו והגדילו את חווית הילדים בהצלחה רבה. באולמות המופעים והמיצגים, התקיימו בסבבים רבים לאורך כל שלושת ימי הפעילות, מגוון תחרויות שונות, ובמרכזן – תחרות טריוויה ערכית ומעמיקה על העיר ירושלים בראי ההיסטוריה והמקורות שהמשתתפים בה זכו לפרסים רבים יקרי ערך.

בנוסף, סרט תלת מימד עסק בנושאי ירושלים והמקדש, וחשף בצורה מרתקת לילדים את תולדותיה ומהוויה של עיר הנצח. לצד שאר מופעים ומיצגים שנעשו לראשונה השנה ב'עולים לירושלים 2', הופקו גם מיצגי סיפורי חז"ל שהוקרנו בצורה חזותית מדהימה ובטכנולוגיית לייזר חדשנית אשר העצימה את חווית הילדים המשתתפים.

במתחמי האטרקציות, דילגו ונהנו ההורים והילדים משלל מתקני אקסטרים, סימולאטורים, מתחם מתנפחים ענק, מתחם אתנחתא, מתחם מיוחד לקטנטנים, פינות צילום ועוד. כל הילדים אף נהנו בעמדות המתנות שחיכו להם במתחמי האטרקציות, ובהן קיבלו: ארטיק, פחית שתיה, מזכרת אישית בצילום ממוגנט על רקע ירושלים וכן כרטיס למתחם התחרויות בו כל ילד זכה.

מספר שיא של מעל חמישים אלף מבקרים ומטיילים שהגיעו מכל אזורי הציבור החרדי בארץ, תושבי ירושלים והסביבה, נהנו והשתתפו במגוון העצום והרחב של אטרקציות. העולם החוויות צומצם במחיר לכרטיס אחד של 'הכל כלול'  - מחיר מסובסד בסך 15 ₪ בלבד. שפע התכניות, האטרקציות וההפעלות בשנה זו ב'עולים לירושלים', הפכו את חווית הקיץ המשפחתית לציבור החרדי לדבר המבוקש ביותר.

המספרים הגבוהים של המבקרים לא היו רק באירועים לילדים בתוך בנייני האומה – גם הסיורים המודרכים הרבים, בהם יכול היה כל אחד להשתתף תחת אותו כרטיס כניסה של 'עולים לירושלים', הגיעו לשיאם במעל 10,000 מטיילים ומבקרים שהשתתפו בטיולים והסיורים שיצאו מבנייני האומה, והפכו את העלייה לירושלים לאירוע מכונן שייזכר עוד זמן רב. בסיורים המרתקים בנבכי העיר העתיקה בירושלים, נהנו המשתתפים מחוויה אגדית שכללה ידע היסטורי רב לצד ביקור בקברי צדיקים בהר הזיתים, צעידה במשעולי אבותינו, טיול בסמטאותיה הציוריים של העיר העתיקה ומפגש מפעים בתגליות העיר העתיקה.

אלו שהשתתפו גם בסיורים במערת צדקיהו, נטלו חלק במנהרת הזמן של העיר ירושלים – מסע חוויתי ואתגרי אל תעלות ונקרות במערה הקדומה. גם המטיילים בעיר דוד, חוו חוויה היסטורית מדהימה בהליכה  במעברים תת- קרקעיים דרכם בהם נכבשה העיר בימי דוד המלך, ביקור במעיין הנסתר והליכה במימי נקבת חזקיהו לאור פנסים.

סגן ראש עיריית ירושלים, יוסי דייטש וחבר הנהלת העיר,שלמה רוזנשטיין היוזמים והעומדים מאחורי הצלחת 'עולים לירושלים', הגיעו לפקח מקרוב על קיום האירועים עליהם הם שקדו חודשים רבים, ויחד עם שאר הנציגים מעיריית ירושלים, משרד ירושלים ומורשת, משרד החינוך וקרן פיתוח מזרח ירושלים, ציינו בסיפוק ובשמחה רבה את ההתנהלות המופתית של כל התכניות, המופעים, התחרויות ושאר הפעילויות הרבות של מיזם 'עולים לירושלים', תוך שמירה על הסדר הציבורי ומתן הנאה מושלמת לכל המשפחה.

כמו כן, גם בזירת הסיורים המודרכים, נרשמה הצלחה יתירה בכמות הגדולה של המשתתפים בה. רבנים, אישי חינוך ובעלי משפחות ששהו ב'עולים לירושלים' הודו ובירכו לכל העוסקים במלאכה, אשר עבודתם והשקעתם הייתה ניכרת בכל פינה בפארק החוויות הגדול והמרשים, ובמופעים החינוכיים והערכיים שהעניקו למשתתפים חווית תוכן וידע מושלמת.

מארגני האירוע הגדול של 'עולים לירושלים 2' סיכמו כי "הייתה כאן היענות אדירה של ציבור עצום שחפץ ליהנות וליטול חלק בהפקת 'עולים לירושלים'. מנגד, המונים רבים מכל חלקי הציבור החרדי שרצו לרכוש כרטיסים ל'עולים לירושלים', לא יכלו לעשות זאת".

בהפקת האירוע מסבירים כי לאחר שנמכרו כל הכרטיסים לכל שלושת הימים ולא נותר מקום אחר פנוי, לא היה שייך לעשות מאומה, "אנו מראש צפינו את הביקוש האדיר והיה היערכות מותאמת ומאורגנת, אלא שע"פ דרישות האבטחה והמשטרה, לא אופשרה קליטה של מעל 50,000 משתתפים לכל שלושת הימים".

"זו הייתה ההזדמנות שלנו", אמר יוסף דייטש, סגן ראש עיריית ירושלים "לתת לתושבי העיר ירושלים ולכל המבקרים בה, חוויה תרבותית מעצימה ברוחה ובהשראתה של עיר הקודש. נעשתה כאן עבודה מקצועית ומקיפה שהצליחה להביא את המיטב ביותר שיש עבור המשתתפים ובשפע רב של תכניות, סיורים, מופעים וחוויות. בסייעתא דשמיא הצלחנו באירוע גדול זה, לתת מענה לציבור עצום שנהנה מפעילות חווייתית וערכית. אילו רק היינו יכולים, עוד רבים אחרים היו נהנים מההשקעה הרבה. אי"ה כבר בקיץ שנה הבאה ולאורך השנה, כולי תקווה כי נוכל להרחיב את הפעילות המיוחדת, כך שכולם יוכלו להשתתף וליהנות".

שלמה רוזנשטיין חבר הנהלת העיר מסר כי: "הבשורה הגדולה בהפעלתו של קומפלקס החוויות הינה תוצאה ישירה של הירתמותם והיענותם של משרדי הממשלה, משרד החינוך ומשרד ירושלים ומורשת לפנייתנו לשיתוף פעולה ייחודי, לטובת קיומם של מכלול אירועים המתאימים למשפחות המגזר החרדי. הבשורה היא גשמית ורוחנית במתן האפשרות לרענן כוחות גוף ונפש לקראת זמן אלול באווירה מתאימה ובמגוון חוויות ראשוני מסוגו והיקפו ברמה הגבוהה ביותר לטובת תושבי ירושלים והבאים בשעריה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

שר הגנת הסביבה, ירושלים ומורשת, זאב אלקין, אומר כי ההשקעה הרבה ושיתוף הפעולה הפורה בין הגופים למען העיר ירושלים, מניב שוב משהו גדול ועוצמתי עבור הציבור החרדי, "נתנו כאו הזדמנות מיוחדת לכל הגילאים ליהנות בימי החופשה בצורה מושלמת, בד בבד עם החיבור לעיר הקודש ירושלים ולהיסטוריה האדירה הקשורה בתולדות העם היהודי. אני מברך ומודה לכל העולים לירושלים בימי החופש לחזק את עיר הנצח של העם היהודי וליהנות מיופייה וקדושתה".

שר החינוך, נפתלי בנט שהיה שותף במימון הפרויקט, אומר כי "עולים לירושלים הוכיח את עצמו זו שנה שניה. לא רק שעשרות אלפי הילדים בילו במגוון האטרקציות ושעשועים, אלא אף נהנו במסע של למידה והיסטוריה במסגרת הסיורים המודרכים באתרי המורשת בעיר העתיקה. פרויקט זה מחמם את הלב ומוכיח שוב שהציבור זקוק וראוי לאטרקציות והפעלות חינוכיות, שאני שמח להיות שותף לקיומן יחד עם עיריית ירושלים ומשרד ירושלים ומורשת".

ראש העיר ירושלים ניר ברקת אמר כי ההשקעה הרבה שנעשתה בתכנון וביצוע פארק הענק הייעודי לציבור החרדי, מבטא את הצורך בהקצאת משאבים לילדי ירושלים החרדים, בתכנון מיוחד ומותאם לאורח חייהם וברמה הגבוהה ביותר. "מגיע לכלל ילדי העיר לראות בטוב ירושלים וליהנות מיופייה ומהאווירה הקסומה שהעיר המיוחדת הזאת הופכת להיות בבין הזמנים" אמר ברקת.

ייזום האירוע ובניית כל תמהיל התכנים של שלושת ימי 'עולם לירושלים' היה של  חברת 'אפקט' בבעלותו המפיק אפרים זילברברג.

צפו בתמונות. צילום: שלום לביא, קובי הר צבי ושלומי כהן.