אאא

שני ישראלים טרם יצרו קשר מאז פיגוע הדריסה הקשה בלב ברצלונה בו נהרגו 13 בני אדם ונפצעו יותר ממאה, ובמשרד החוץ עושים מאמצים לאתרם. לפי שעה לא ידוע על נפגעים ישראלים.

קונסול ישראל במדריד איציק ארזואן יצא לברצלונה עם שני אנשי צוות במטרה להעניק סיוע לאזרחים ישראלים במידת הצורך. במשרד החוץ עדכנו כי לא ידוע על נפגעים ישראלים גם בפיגוע השני שאירע הלילה בעיירה קמברילס בו נפצעו שבעה בני אדם נוספים.

על פי המשטרה בספרד בשעה זו לא ידוע על הרוגים ישראלים. בין ההרוגים ישנם אזרח בלגי, אזרח איטלקי והרוג שזהותו טרם ידועה. מבין הפצועים ידוע על אזרח צרפתי, הולנדי, אוסטרלי ואזרח ונצואלה. לא ידוע גם על ישראלים פצועים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע אמש לחדר המצב במשרד החוץ ושוחח בשיחת ועידה בווידאו עם צוות שגרירות ישראל בספרד.

שגריר ישראל בספרד דניאל קוטנר אמר: "עד עכשיו, מכול הדיווחים שקיבלנו, אין ישראלים וזה כולל מידע שקיבלנו ממשטרת קטלוניה ומחלק מבתי החולים הגדולים שאליהם העבירו את הפצועים. עד עכשיו לא אותרו ישראלים ואנחנו מקווים שגם לא יאתרו אבל מוקדם לסכם. זה טבעי שיש הרבה מנותקי קשר. יש המון תיירים ישראלים בברצלונה. בכל שנה נכנסים לספרד בין 300 ל-350 אלף ישראלים, הרוב נכנסים דרך ברצלונה. מקום הפיגוע היה אחד המקומות הסואנים והאהובים על התיירים ולכן זה לא חריג שבשלבים הראשונים יש לנו עדיין מספר גבוה של מנותקי קשר. אנו מקווים שנאתר אותם".

השגריר קוטנר אמר עוד כי "אנחנו מקבלים עשרות שיחות מישראלים שנמצאים שם עם כל מיני מצבים. לא רוצה לפרט בשלב הזה. אבל גם הקמנו בשגרירות חדר מצב ועוד מעט ייצא הקונסול עם שני עובדים מקומיים, ספרדייה וישראלי, כדי להיות בשטח ולסייע בזיהוי הישראלים אם יהיו ולטפל בהם במקרה הצורך. ספרד כבר מזמן מתמודדת עם הטרור הג'יהאדיסטי בצורה רצינית ביותר. זמן ארוך ביותר שרמת הכוננות נגד טרור היא ברמה 4 מתוך 5 שזה גבוה מאוד והם עושים פעילות סיכולית אינטנסיבית מאוד שבאה לידי ביטוי בעצירת חשודים מדי שבוע. אז אני חושב שמבחינה זאת אפשר להגיד שספרד הפנימה את עומק איום הטרור ופועלת מזמן בצורה נמרצת".

לפחות 13 בני אדם נרצחו אמש בפיגוע ו-100 נוספים נפצעו, בהם 10 באורח קשה. ארגון דאעש קיבל אחריות לפיגוע. סוכנות הידיעות של דאעש, "אעמאק", דיווחה כי מבצעי פיגוע הדריסה בברצלונה הם "חיילים של המדינה האיסלאמית שביצעו את הפיגוע מתוך היענות לקריאות לפגוע" במדינות שלוקחות חלק בקואליציה הבינלאומית נגד דאעש.

המשטרה בברצלונה עצרה שני חשודים, אחד מהם הוא דריס אוכאביר, אזחר מרוקני בן 28, ששכר את הרכב הדורס - ותמונתו הופצה על ידי המשטרה ברשתות כדי להביא למעצרו. לפי דיווחים שונים, אוכאביר ריצה בעבר עונש מאסר בקטלוניה ושוחרר ב-2012, ובשנים האחרונות התגורר בחבל קטלוניה בספרד. החשוד השני שנעצר הוא אזרח ספרד. המשטרה מסרה כי שני העצורים לא נהגו ברכב הדורס, וכי הנהג נראה נמלט ברגל מהרכב לאחר הדריסה, כשהוא אינו חמוש.

כאמור, פיגוע נוסף התרחש הלילה בעיירת הנופש קמברילס ליד ברצלונה, חמישה מחבלים דרסו 7 בני אדם ביניהם שוטר. כוחות הביטחון ירו בהם וחיסלו אותם ולאחר מכן התברר כי על גופם היו גם מטעני נפץ.