אאא

מתיחות ביחסי גרמניה וטורקיה בשל ההתערבות של ארדואן בבחירות בגרמניה. נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן תקף את ממשלת גרמניה אמש (מוצ"ש), אחרי שזו העזה לומר שקריאתו לטורקים החיים בגרמניה שלא להצביע למפלגתה של הקנצלרית אנגלה מרקל ולמפלגה השותפה לקואליציה שלה היא התערבות בענייניה הפנימיים של גרמניה. ארדואן הזהיר את שר החוץ הגרמני: "דע את גבולותיך".

ביום שישי קרא ארדואן לטורקים החיים בגרמניה שלא להצביע למפלגות הקואליציה הנוכחית של מרקל, ועורר את זעמם של הגרמנים. שר החוץ הגרמני, זיגמר גבריאל אמר, כי דברי ארדואן הם "התערבות חסר תקדים ופגיעה חסרת תקדים בריבונות גרמניה". לכ-1.2 מיליון טורקים וצאצאי טורקים החיים בגרמניה יש זכות הצבעה בבחירות.

אמש, בנאום לפני תומכיו במחוז דניזלי בטורקיה, השיב ארדואן במתקפה אישית על גבריאל: "אין לו גבולות! מי אתה שתדבר על נשיא טורקיה? דע את גבולותיך. הוא מנסה ללמד אותנו... כמה זמן אתה בפוליטיקה? בן כמה אתה?".

בנאומו חזר ארדואן על קריאתו לטורקים בגרמניה שלא להצביע למפלגת האיחוד הנוצרי-דמוקרטי של מרקל ולמפלגה הסוציאל-דמוקרטית, שותפתה לקואליציה. הוא הפציר בהם גם שלא להצביע למפלגת הירוקים. "למדו אותם לקח בבחירות", אמר. "הם מנהלים קמפיין נגד טורקיה. הצביעו לאלה שאין להם טינה לטורקיה. לא אכפת לנו אם גרמניה פותחת את דלתותיה לפנינו או לא. יש לנו מספיק דלתות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

המתח בין טורקיה לגרמניה הלך וגאה בחודשים האחרונים. ברלין מתחה ביקורת על מסע הטיהורים של שלטון ארדואן נגד יריביו בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל בשנה שעברה, מהלך שבו נעצרו ופוטרו עשרות אלפי טורקים, בהם גם אזרחים גרמנים; העיתונאי הטורקי-גרמני דניז יוצ'ל, המדווח עבור היומון "די ולט" מאיסטנבול, נעצר בפברואר והועמד לדין באשמת מעורבות בטרור; העיתונאי הגרמני מסלה טולו נעצר בגין האשמות דומות במאי; והפעיל פיטר שטודטנר נעצר בפשיטה ביולי.

אנקרה גם תקפה אז את ברלין על החלטתה שלא להסגיר לידיה פעילים כורדים וחלק ממתכנני ההפיכה לדבריה, שמצאו מקלט בטורקיה. כשארדואן רצה לשלוח את שריו לנאום לפני טורקים בגרמניה השנה כדי לשכנע אותם להצביע במשאל העם הטורקי בעד שינוי שיטת המשטר וביצור שלטונו  במה שהוגדר כהפיכתו ל"סולטן" – גרמניה מנעה זאת, ובתגובה השווה ארדואן שוב ושוב את ממשלת גרמניה לנאצים.

בנאומו אמש כינה ארדואן את מרקל "מדאם" ואמר כי טורקיה שלחה לגרמניה את תיקיהם של 4,500 חשודים שהיא דורשת שגרמניה תסגיר לידיה. "היא (מרקל) רוצה שאני אשלח הביתה אדם אחד או שניים", אמר והתכוון כנראה לעיתונאים ולפעיל שעצרה טורקיה. "תסלחו לי, אבל לכם יש מערכת משפט משלכם ולנו יש מערכת משפט משלנו".