אאא

השירות החשאי של ארצות הברית סובל ממשבר תקציבי חמור ביותר זה שנים אך עכשיו הוא מתלונן כי הוא הוחמר בשל ההוצאות העצומות על אבטחת הנשיא דונלד טראמפ, בתיו הרבים ובני משפחתו והנסיעות הרבות שערך בשנה האחרונה. כך סיפר מנהל הסוכנות הפדרלית בראיון שהתפרסם אמש (יום ב') בעיתון USA Today.

רנדולף "טקס" אלס סיפר שיותר מאלף סוכנים של השירות החשאי כבר מיצו את תקרת השכר והשעות הנוספות שמוקצות להם לשנה שלמה בגלל העומס הגדול בעבודה. וכשבפתח הכינוס השנתי של העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק עם 150 ראשי מדינות, הדרישות מאנשי השירות החשאי רק ילכו ויגברו.

מאז השבעתו לנשיא ארה"ב ב-20 בינואר, יצא טראמפ כמעט מדי סוף שבוע לאחד מבתיו בפלורידה, ניו ג'רזי ווירג'יניה. השירות החשאי מספק לנשיא האמריקני אבטחה בכל מקום שאליו הוא הולך וכן גם לילדיו הבוגרים גם במהלך נסיעות העסקים והחופשות שלהם.

השירות החשאי מאבטח כיום 42 אנשים בממשלו של טראמפ, כולל 18 מבני משפחתו של הנשיא. "לנשיא יש משפחה גדולה, והאחריות שלנו מתבקשת על פי החוק", אמר אלס. "אני לא יכול לשנות את זה, אין לי גמישות". לשם ההשוואה, בממשלו של ברק אובמה אבטח השירות החשאי 31 אנשים שקשורים לממשל.

המטרה המרכזית מאחורי התלונות של הסוכנות היא הניסיון להשיג תקציב גדול יותר. אלס ביקש מהקונגרס שיקצה לו תקציבים נוספים לצורך ביצוע עבודתו, ולדבריו הוא מנהל בימים אלה משא ומתן עם חברים בכירים בגבעת הקפיטול כדי להעלות את תקרת השכר והשעות הנוספות לאנשיו מ-160 אלף דולר בשנה ל-187 אלף דולר, לפחות עד סיום כהונתו של טראמפ כנשיא.

אלס הדגיש לרשת CNN שבעיית התקציב של השירות החשאי לא קשורה רק לממשל טראמפ ושהיא נמשכת שנים רבות.

הבית הלבן מסר בתגובה שטראמפ "מחויב להבטיח שלשירות החשאי ולכל אלה שמגנים על המדינה שלנו יהיו את כל המשאבים שהם זקוקים להם. אנחנו נמשיך לעבוד עם הקונגרס בנושא החשוב הזה, שמצריך את הפעולות שלהם".

בחודש אפריל דיווחה רשת CNN שנסיעותיו של טראמפ לאחוזתו הפרטית בפלורידה, מאר א-לאגו, עלו יותר מ-20 מיליון דולר ב-80 ימיו הראשונים בתפקיד - ובקצב כזה הוא צפוי לעבור בשנה אחת בבית הלבן את הוצאות הנסיעות של אובמה בכל שמונה שנות כהונתו אם כי אובמה נחשב לנשיא שנסע ממש מעט דבר שעורר עליו גם ביקורת.

באופן אירוני, במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות ב-2016 מתח טראמפ ביקורת על אובמה וטען שהנשיא הדמוקרטי מבזבז את כספי משלמי המסים האמריקנים בכל נסיעה שאותה הוא עורך. יתר על כן, טראמפ קרא שוב ושוב להדק את החגורה בכל הסוכנויות הממשלתיות. ב-2014 צייץ איל הנדל"ן מניו יורק: "אנחנו משלמים על הנסיעות של אובמה כדי שהוא יוכל לגייס מיליוני דולרים בשביל שהדמוקרטים יוכלו לרוץ בבחירות על שקרים. ואז אנחנו משלמים על הגולף שלו".