אאא

קבוצת אלון יכולה לנשום לרווחה, לפחות לעת עתה: מחזיקי האג"ח של אלון החליטו ברוב גבוה של מעל 75% שלא להפעיל את המנגנון האוטומטי שמחייב את הקבוצה למכור את מניותיה (7.3%) בחברת דלק ארה"ב (DELEK US). ההחלטה התקבלה באסיפה של מצביעי האג"ח שתוצאותיה צפויים להתפרסם בדיווח לבורסה.

המשמעות היא שהאיום על אלון ישראל למכור את המניות מיידית, לאחר ירידת השווי, הוסר בשלב זה. נכון להיום שווי המניות עומד על 124 מיליון דולר. הקבוצה תוכל לנהל מו"מ עם משקיעים פוטנציאליים כדי לנסות להכניס משקיע ולמכור במקביל את המניות, ייתכן בעסקה שתכלול פרמיה.

מחירה של מניית דלק US, הנסחרת בבורסת ניו יורק ירד בימים האחרונים מתחת ל־22 דולר. על פי הסדר החוב של החברה מול מחזיקי האג"ח שלה מחודש מרץ האחרון, במקרה שהמניה נסחרת מתחת למחיר זה חמישה ימים רצופים, מחזיקי האג"ח יכולים לחייב את אלון למכור את המניות לאלתר. היום היה היום החמישי, ולמרות זאת כאמור החליטו המחזיקים שלא לנצל את האפשרות לכפות על החברה את המכירה.

עם זאת, מחזיקי האג"ח שומרים על זכותם למכור את המניות בכל זמן אחר, אך במקרה כזה תידרש החלטה נפרדת. לפיכך, מעתה ההחלטה תהיה בידי המחזיקים ולא בידי. אלון ישראל מצויה בבעלות שרגא בירן ודודי ויסמן (53%) וארגוני הקיבוצים (47%), ומנוהלת בידי אבי גפן. חוב החברה באג"ח, שאינן סחירות, עומד על 1.5 מיליארד שקל.

חברת ארקו שבשליטת אריק קוטלר הודיעה אתמול כי היא מנהלת מגעים לרכישת חבילת המניות של אלון בדלק US. בפני מחזיקי האג"ח טענה החברה כי מדובר בהשקעה באלון ישראל עצמה, שכוללת גם 4% ממניות אלון גז הבורסאית, אחזקות בכביש 6 ואת דור אלון הציבורית. לפער בין ההודעות אין כרגע הסבר, ובארקו סירבו להגיב ולהעניק אחד כזה.