אאא

בשעות האחרונות (ראשון) העושים כוחות ההצלה ביוסטון שבטקסס מאמצים כבירים להגיע אל תושבים שלכודים במכוניות ששקעו במים ובבתים מוצפים בעקבות הסופה 'הארווי' שהחלה כהוריקן עוצמתי.

עם הזמן נחלשה הארווי והפכה לסופה טרופית, ומתברר כי לפחות ארבעה בני אדם נהרגו בסופה זו שהציפה שטחים גדולים. עם ההרוגים נמנית אישה מבוגרת שניסתה לנסוע ברחובות המוצפים ביוסטון. כשרכבה נתקע בשיטפון היא נאלצה לצאת ממנו – ואז היא טבעה למוות.

באזור שבין קורפוס סיטי ליוסטון רבים חוששים שמניין הנפגעים הנוכחי הוא רק ההתחלה. הרשויות אינן יודעות לומר מהו היקף הנזק המלא משום שמזג האוויר מונע מכוחות ההצלה להגיע למקומות שספגו את הפגיעה הקשה ביותר. צוותי החילוץ חוששים גם מההרס שעוד תגרום הסופה בימים הקרובים. היא ממשיכה להמטיר משקעים כבדים כל העת.

כ-300,000 בני אדם ברחבי טקסס כולה נותרו ללא חשמל. מושל טקסס גרג אבוט אמר כי סביר להניח שיעברו עוד ימים עד שזרם החשמל יוחזר לכולם. במוקדי החירום התקבלו שיחות ממאות תושבים ביוסטון שכאמור נצורים בבתיהם או ברכביהם.

לפי הרשויות בארה"ב, כ-1,000 בני אדם נזקקו לחילוץ באזור יוסטון, בהם יותר מ-50 ילדים שחולצו משני מתחמי מגורים שאליהם הוזעקו שוטרים. "על כולם להישאר במקומם ולהימנע מיציאה לכבישים המוצפים", חוזרים ומתריעים במדינה.

המרכז האמריקני לחיזוי הוריקנים עדכן לאחרונה כי הסופה "ממשיכה לגרום להצפות קטסטרופליות בדרום-מזרח טקסס. באותה העת כללה הסופה רוחות במהירות 72 קמ"ש והסופה הייתה 72 קילומטרים צפונית-מערבית לוויקטוריה שבטקסס.

כעת ישנו חשש כבד מעליית מפלס המים בפנים הארץ ומהצפות כבדות בעקבות זרימת מים מקו החוף לעומק היבשה. השיטפונות צפויים להימשך עוד חמישה ימים בערך, כך ההערכה.

תושבים בטקסס צולמו כשהם שוחים ברחובות המוצפים, ליד בתיהם. אורן בלאט, תושב יוסטון, תיאר ל-ynet: ''עד עכשיו היה פה שקט יחסית והסופה הכתה דרומה יותר. לפני כשעתיים התחילה סופת גשמים שאמורה להימשך כיממה ומורידה כמויות גדולות של מים, מה שיגרום לשיטפונות פה. אנחנו צופים שהמים יגיעו לגובה של מטר ביממה הקרובה. הרשויות כרגע רק מנפקות הרבה אזהרות לשיטפונות דרך הטלפונים ואמצעי התקשורת".

ראש עיריית פורט ארנסס, צ'רלס בויאן, שפרסם צו חירום המחייב את התושבים להתפנות עוד לפני הסופה, אמר כי אינו יודע כמה מהם נשמעו להוראתו וכי "יש לי תחושה רעה מאוד". כ-3,800 בני אדם גרים בעיירה זו, בה הצליחו המשטרה וצוותי הצלה המצוידים בציוד כבד להגיע רק לרחוב הצפוני ביותר.