אאא

אין גבול לדרישות ההזויות של אלו הרוצים לפגוע במסורת ישראל. אחרי שערוץ 20 הוגדר כערוץ המסורת ישנה דרישה לחייב אותו להעניק ייצוג גם לקראים זאת לצד ארגוני הרפורמים והקונסרבטיבים הנאבקים בבג"ץ כדי לחייב את ערוץ 20 להעניק להם ייצוג בשידוריו.

על פי הדיווח ב'דה מרקר' במכתב ששיגרה מנכ"לית עמותת היהדות הקראית העולמית לערוץ 20 היא ביקשה לדעת "כיצד בכוונתכם לשלב ייצוג ליהדות הקראית" וביקשה לקיים פגישה בעניין.

כזכור, נקנס ערוץ 20 במאה אלף ש"ח על ידי מועצת הכבלים והלוויין בשל אי מתן נציגות לרפורמים. במקביל, ארגוני הרפורמים עתרו לבג"ץ ודרשו לבטל את הזכייה של ערוץ 20 בהפעלת ערוץ הכנסת, וזאת בטענה כי הערוץ אינו עומד בתנאי רישיונו כיום ואין לאפשר לו להפעיל את הערוץ הציבורי. העתירה בנושא אוחדה עם עתירות נוספות בנושא ותידון ב-25 באוקטובר.

בדומה לרפורמים בישראל שמספרם נמוך במיוחד, גם מספר הקראים בישראל שנוי במחלוקת. יש הסבורים כי הם כוללים כ-25 אלף נפשות, ואחרים סבורים כי יש כ-40 אלף קראים בישראל ועוד כ-10,000 בחו"ל.

במכתב שכתב שלמה גבר, מנכ"ל עמותת הקראים, לאבי בר, בעל מניות בערוץ 20, הוא הזכיר את עמדת מועצת הכבלים בנושא וכתב כי עמותת היהדות הקראית העולמית משמשת כארגון היציג לרבבות היהודים הקראים "בישראל ובעולם ומוכרת בישראל כמועצה דתית עבור היהודים הקראים על ידי מדינת ישראל. ליהדות הקראית מורשת מכובדת והיסטוריה עשירה, המהוות חלק אינטגרלי מזהות עם ישראל, ואשר הצגתן במסגרת תכני הערוץ תעשיר את צופיו בני כל הזרמים והעדות".

עוד כתב גבר כי "כארגון המייצג את קהילת היהודים הקראים, העמותה תשמח לשתף פעולה בשילוב הפרספקטיבה הקראית לתוך תכני הערוץ כך שתוצג באופן ראוי ומכובד, ולחלוק את ידיעותיה ומומחיותה של העמותה בנושאי היסטוריה והלכות קראיות".

שכי פרנץ, מנכ"ל ערוץ 20, מסר בתגובה: "קיבלנו את פניית המועצה העליונה של היהדות הקראית בישראל. המצב הגיע לכדי אבסורד. החלטת המועצה בעניין הרפורמים פתחה את הסכר לפניה של עמותות כאלו ואחרות שדורשות זמן מסך. אי אפשר להתמודד עם זה. האכיפה כנגד ערוץ 20 היא אכיפה סלקטיבית, וההחלטות בעניין הרפורמים, הקונסרבטיבים ועכשיו אולי גם הקראים, חרגו מכל מסגרת של החלטה נורמטיבית שמאפשרת ניהול ערוץ של טלוויזיה מסחרית".

גורמים בתקשורת הישראלית הגיבו בהומור למכתב המוזר, ואמרו כי בקצב הזה לערוץ 20 כדאי להמתין גם למכתבם של מאמיני מפלצת הספגטי המעופפת בדרישה לייצוג בערוץ.