אאא

מטבע כסף אשר התגלה בשבוע שעבר, והוצג בעמוד הפייסבוק של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כמטבע היסטורי מתקופת בית שני, התגלה כמזכרת לילדים שהוטבעה ביוזמת מוזיאון ישראל לפני כ-15 שנה כהעתק למטבע העתיקה.

המטבע התגלה בשבוע שעבר על ידי ילדה בהתנחלות חלמיש (נווה צוף), וזוהה על ידי פרופ' זהר עמר מאוניברסיטת בר אילן כמטבע "מחצית השקל" מימי המרד בסוף תקופת בית שני. גילוי המטבע פורסם במספר כלי תקשורת בעברית ובאנגלית, ובעקבות כך פורסמה תמונתו גם בעמוד הפייסבוק של נתניהו, בצירוף הכיתוב "מטבע כסף כבן אלפיים שנה, ששימש בימי בית המקדש השני כמטבע מחצית השקל, התגלה לאחרונה ביישוב נווה צוף שבבנימין. תגלית מרגשת זו היא עדות נוספת לקשר העמוק שבין עם ישראל לארצו - לירושלים, לבית מקדשנו וליישובי יהודה ושומרון".

הפוסט המקורי. צילום מסך
הפוסט המקורי. צילום מסך
הגדלה

אלא שכאמור למרבה המבוכה, על פי הדיווח ב'הארץ', בימים האחרונים גילו אנשי מוזיאון ישראל כי לא מדובר במטבע עתיקה, אלא ברפליקה מודרנית שהוטבעה ככל הנראה לפני כ-15 או 20 שנה ביוזמת המוזיאון, כחלק מההדרכות המועברות בו לילדים.

על פי אנשי המוזיאון, צורתו המקורית של המטבע הוטבעה רק בצדה האחד של המזכרת, אשר מאות עותקים שלה חולקו כמזכרות לילדים באותה התקופה.

יונתן אוריך, עורך עמוד הפייסבוק של נתניהו, אמר כי הפוסט הורד בינתיים מהעמוד עד לבירור הנושא.