אאא

עונת ההוריקנים בעיצומה: באיים הקריביים עדיין לא הספיקו ללקק את הפצעים לאחר ההוריקן הקטלני "אירמה" שגרם לעשרות הרוגים, והם כבר נאלצים להתכונן להוריקן הבא שהולך ומתקרב אליהם - "מריה". החזאים מעריכים שהסופה העזה תפגע היום (ב') במזרח האיים הקריביים, באזור איי ליווארד, שרק לא מזמן ספגו מכה קשה ורשמו נזקים ברכוש ובנפש.

אמש התחזקה "מריה" לדרגה של הוריקן, והחזאים צופים שהיא תלך ותתחזק עוד יותר ב-48 השעות הקרובות ותעבור במסלול הסמוך לזה שבו עברה הסופה "אירמה" עד לפוארטו ריקו, לרפובליקה הדומיניקנית ולהאיטי.

אזהרות הוריקן פורסמו בגוואדלופ, דומיניקה, סנט קיטס, נוויס, מונטסראט ומרטיניק. אזהרת סופה טרופית פורסמה באנטיגואה וברבודה, סאבא, סנט אוסטטיוס וסנט לוסיה. איים נוספים בקריביים קיבלו התרעה להתעדכן לגבי שינויים במצב הסופה. התרעות הוריקן פורסמו גם באיי הבתולה האמריקניים והבריטיים, האי שמחולק על ידי צרפת והולנד - סן מרטין (צרפתי) וסנט מארטן (הולנדי), סן ברתלמי ואנגווילה.

מרכז ההוריקנים הלאומי של ארצות הברית מסר שהוריקן "מריה" נשא אמש רוחות במהירות מקסימלית של 145 קמ"ש. הסופה תועדה במרחק של 270 קילומטרים מזרחית-דרום-מזרחית לאי דומיניקה והיא עושה את דרכה מערבה-צפון-מערבה. עוד נמסר ממרכז ההוריקנים שהיום בערב (שעון מקומי) יורגשו השפעות ההוריקן בחלקים של איי ליווארד עם סופה שתוריד גשמים רבים (בסביבות 15 עד 30 סנטימטרים) ותגרום לעליית מי הים (1.2 עד 1.8 מטרים).

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הסופה "מריה" עשויה לפגוע פגיעה ישירה בפוארטו ריקו, שיצאה יחסית בשלום מהוריקן "אירמה", אף שאספקת החשמל ברוב שטח האי נותקה.

מושל פוארטו ריקו ריקרדו רוסלו אמר שאנשי ממשלו מכינים בסביבות 450 מקלטים שבהם תפוסה לכ-68 אלף בני אדם - ואפילו 125 אלף בשעת חירום. הוא אמר שהלימודים בבתי הספר יבוטלו היום ושעובדי הממשלה יעבדו רק חצי יום. גורמי ממשל ברפובליקה הדומיניקנית קראו לתושבים לעזוב את האזורים המועדים להצפות.

בינתיים הוריקן "חוזה" ממשיך לנוע באזור ועושה את דרכו צפונה לעבר החוף המזרחי של ארה"ב ומסכן את הגולשים בים. עם זאת, ההוריקן לא צפוי לפגוע ביבשה, אבל מאזור החוף של דלאוור ועד חצי האי קייפ קוד במסצ'וסטס פורסמו אזהרות מפני סופה טרופית.