אאא

בעיצומה של "תקופת החגים", הנחשבת תמיד לכזו בה גוברת המתיחות הביטחונית, מציג צה"ל את יכולותיו של אחד מהכלים היעילים ביותר לפיזור הפרות סדר מצד הפלסטינים.

רס"ב שמעון זינו, מפקד בית הספר לנהיגה בבסיס האימונים של פיקוד מרכז, מסביר: "בשנת 2011 התרחש אירוע בכפר מג'דל שמס בצפון, אירוע שמבחינתנו שינה את הכל. יותר מ-8,000 סורים הגיעו לגבול ופרצו את הגדר. כוחות צה"ל מיהרו עם ג'יפים אל אזור ההמולה אך הם היו כה רבים עד שהלוחמים התקשו לפזר אותם".

בסופו של אותו יום מאתגר, בסיומו הצליחו הכוחות לדחוק את ההמון מעבר לשערי הגבול, מפקדו של זינו הורה לו למצוא פתרון חדש שיכריע את המאבק הבא. זינו נזכר: "נסעתי להשתלמות קצרה בנס"א, יחידת הניסויים ואבטחת האיכות של צה"ל. עשינו שם ניסוי - לקחנו משאית מסוג ריאו, משאית צבאית גדולה ודי ותיקה, והלבשנו עליה שלושה מיכלים, שכל אחד מסוגל להכיל כ-2,200 ליטר של נוזל, אותו ניתן לירות כשהוא ברכב - דרך תותח שיוצב בראשו".

הנגד משחזר: "באחד הניסויים, לקחנו כלי רכב ממוגן מסוג דוד וירינו לעברו עם הריאו. זרנוק המים היה כל כך חזק שהוא עיקם את מתכות הרכב הממוגן. הבנו שמדובר בכלי חזק במיוחד, ולכן גם הגבלנו את טווח הירי כך שנורשה לירות רק ממרחק של 100 מטר".

יצויין, כי בשביל להבטיח שהכוחות לא יפרו את הכלל הזה, הותקנה מעל התותח מצלמה שתתעד את השימוש בכלי, וכך תוודא שלא יעשה בו שימוש מסכן חיים. "במהרה הבנו שאם רק נירה זרנוקי מים על מתפרעים זה אומנם יגרום להם לברוח - אך הם יחזרו במהרה. זה לא ירתיע אותם לטווח הארוך", אומר זינו, שחשב על פתרון יצירתי: למים שניתזים הוסף חומר מיוחד.

"הריח בלתי נסבל", הוא מתאר. "מי שיריח אותו פשוט לא יוכל להישאר במקום. הנוזל שבו אנחנו משתמשים לא מסכן את בריאות המתפרעים, אך הריח שהוא מותיר באוויר גורם להם לבחילות, סחרחורות והקאות, עד לרמה שהם פשוט נסוגים מיוזמתם ולא מסוגלים לשוב למקום".

"אני זוכר שלאחר שהכנסנו את ה'בואשית' לשימוש מבצעי ב-2011, הגעתי להפרת סדר גדולה בבית עומאר. המתפרעים ממש חסמו את הציר, אבל 10 דקות מהרגע שהכלי החל לפעול - לא נותר מפיר סדר אחד בנקודה".

"כיום בשירות צה"ל ישנם שני כלי רכב שמפעילים את מערכת ההתזה הזו", מציין רס"ב זינו. לדבריו, הכלי הראשון הוא משאית ה'ריאו' שמכילה 6,600 ליטר נוזל. השנייה היא המכת"זית (מכונית התזה), שנכנסה לשימוש לפני כשנתיים. היא אומנם מכילה כמות קטנה משמעותית של נוזל בהשוואה ל'ריאו', אך היא בעלת זריזות וכושר תמרון מעולה המאפשר לה לפזר הפרות סדר גם בסמטאות צרות ורחובות צפופים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"שני הכלים מסוגלים לירות למרחק של עד 300 מטר", ממשיך רס"ב זינו, ומפרט גם כי מי שמתפעל את התותח הוא לוחם שיושב לצד הנהג. "חשוב לציין כי הריח של ה'בואשית' מורגש היטב גם בתא הנהג, ולכן שני הלוחמים שמפעילים את הרכב מצוידים בערכת לבוש ייעודית הכוללת בגדים מיוחדים ומסכות ייעודיות שימנעו מהם לשאוף את האוויר".

"אנחנו המקום היחיד בצה"ל שמכשיר את הלוחמים מכל הגזרות, בדגש על איו"ש, לשימוש במכת"זית, לכן אנחנו מודעים לכך שהאימון הוא קריטי, במיוחד רגע לפני תקופת החגים", אומר רס"ב זינו. "נדאג שהלוחמים והכלים יהיו בשיא הכשירות המבצעית שלהם וערוכים לכל משימה אליה ידרשו. נדאג לשמור על השקט ברחובות".

בתיעוד מהתרגול ב'בואש', שצה"ל מפרסם היום, הלוחמים מציגים תחילה כיצד הם מתמודדים עם הפרות סדר: הם זרקו לעבר מטרות הקרטון רימוני גז מדמיע, רימוני הלם, ירו כדורי גומי ולאחר מכן - הרכבים נכנסו לתמונה.

הלוחמים תרגלו נהיגה במכת"זית בתוואי שטח קשה, ודימו תרחישים מורכבים כמו ניווט דרכם החוצה מכפר פלסטיני בחשכת הלילה, או נסיעה לצד מטחי אבנים ובקבוקי תבערה שנזרקים מכל עבר - מחזה שכיח ביהודה ושומרון.