אאא

יו"ר הרשימה הערבית המשותפת, איימן עודה, בירך הערב (יום ג') את ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה ואת הנשיא הפלסטיני אבו מאזן ברקע פגישת הפיוס בין הצדדים בעזה. "מתנגדי הפיוס הפנים פלסטיני הם מתנגדי השלום. דיברתי היום עם הנשיא הפלסטיני עבאס ועם ראש הלשכה המדינית של חמאס הנייה ובירכתי אותם על האחדות".

לראשונה מאז 2014 התכנסה הבוקר הממשלה הפלסטינית בראשותו של ראמי חמדאללה לישיבה חגיגית ברצועת עזה, ישיבה שמסמלת את קבלת האחריות השלטונית האזרחית של הרשות על הרצועה. האחריות הביטחונית על הרצועה נותרה בידי חמאס.

ישיבת הממשלה מהווה נקודת שיא טקסית מאז ההכרזה על הפיוס בין הפלגים והגעת הממשלה הפלסטינית לעזה אתמול מרמאללה. קבלת האחריות של הרשות הפלסטינית על משרדי הממשלה מידי חמאס מלווה מקרוב בבכירי המודיעין המצרי, שהגיעו גם הם לרצועה. כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, ראש המודיעין המצרי חאלד פאוזי הגיע גם הוא לשם, אחרי שנפגש קודם לכן ברמאללה עם אבו מאזן. את פאוזי ליווה ראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג'.

אחרי ההצהרות והטקסים יחל בשבוע הבא השלב המהותי שבו ייכנסו משלחות פתח וחמאס לדיונים בנוגע ליישום הפיוס. הדיונים הללו יתקיימו בקהיר הרחק מעיני המצלמות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בישיבת סיעת הליכוד במעלה אדומים לפיוס הפנים-פלסטיני: "אנחנו מצפים מכל מי שמדבר על תהליך שלום להכיר במדינת ישראל וכמובן להכיר במדינה יהודית. איננו מוכנים לקבל פיוסים מדומים שבהם כביכול הצד הפלסטיני מתפייס על חשבון הקיום שלנו. מי שרוצה לעשות פיוס כזה, ההבנה שלנו היא פשוטה מאוד: תכירו במדינת ישראל, תפרקו את הזרוע הצבאית של חמאס, נתקו את הקשר עם איראן שקוראת להשמדתנו ועוד כהנה וכהנה. יש דברים מאוד ברורים וגם הדברים האלה נאמרים בצורה ברורה".

הערב התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן לפיוס בין חמאס לפתח במהלך טקס פתיחת מכינת כנרת בקיבוץ בית זרע: "הפיוס בין פתח לחמאס הוא מה שנקרא ניסיון להטיל את האשמה אחד על השני מדוע זה לא מצליח. זה לא ניסיון ראשון, וכשאני מסתכל ומקשיב רק להודעות הפומביות, גם מצד אבו מאזן גם מצד מנהיגי חמאס, איפה המכנה המשותף? אבו מאזן אומר, 'אני לא מוכן ללכת למודל לבנוני, בו אנחנו ניתן את השירות האזרחי וחמאס ישלוט בשטח'. אני שומע מנהיגי חמאס שאומרים בצורה מאוד פשוטה: 'הנשק שלנו, הזרוע הצבאית, זה לא על השולחן וזה לא למשא ומתן'".

"אז מה זה? זה לא פיוס, זה לא משא ומתן. זה מאבק על דעת הקהל, זה המשך של אותו מאבק בין פתח לחמאס ולא יותר מזה. אני מסתכל מהצד, ואנחנו צריכים לתת לתהליכים לעשות את שלהם, ועם זאת להיות דרוכים וקשובים".

על הנהגת הרשימה המשותפת אמר שר הביטחון: "לצערי, ההנהגה הפוליטית של ערביי ישראל, כפי שהיא מיוצגת בכנסת על ידי הרשימה המשותפת, הפכה לגיס חמישי של ממש בלי מרכאות. לנציגות בכירה של ארגוני טרור בכנסת ישראל".

ליברמן הוסיף: "אני קורא לרוב הדומם של אזרחי ישראל הערבים, שהם ברובם לויאליים למדינה ואנשים אחראים, להקים הנהגה פוליטית אלטרנטיבית שתבהיר בקול צלול וברור, שעם כל החשיבות של הסוגיה הפלסטינית אנחנו קודם כל אזרחי מדינת ישראל".

מקור