אאא

איגוד לשכות המסחר מחריף את המאבק נגד "האפליה לרעה של המגזר העסקי בישראל" הנגרמת לטענתו מהפטור ממס שניתן בייבוא אישי באינטרנט. כדי להילחם בפטור, ולאחר שהציע האיגוד לשרי האוצר והכלכלה להתאים את מערכת המיסוי בייבוא אישי לזו הקיימת בארץ מבלי שנענה, שכר האיגוד את שירותי משרד עורכי הדין מיתר ליקווקניק גבע לשם טל.

כיום מי שרוכש מאתרי סחר זרים נהנה מפטור ממע״מ על טובין בייבוא אישי עד סך של 75 דולר, ומפטור ממכס על טובין בייבוא אישי עד סך של 500 דולר. הקמעונאים מתלוננים על אפליה שכן כשהם מייבאים מוצרים הם נדרשים לשלם מסים.

בפנייה ששלחו שלשום עורכי הדין ישראל לשם ועידן לרון אל שר האוצר משה כחלון, בשם האיגוד, נכתב כי הוראות הפטור הנוכחיות "הן חסרות היגיון, בלתי חוקיות במפגיע, ותוצאותיהן הרות אסון ומסכנות מגזרים שלמים במשק", לדבריהם "הן נגועות בהעדפה פסולה דווקא לטובת גופים זרים שאינם תורמים דבר לכלכלת המדינה" והן מנוגדות למגמה הנוכחית בעולם לביטול הוראות פטור המפלות לרעה עסקים מקומיים.

עוד טוענים עורכי הדין כי הוראות הפטור פוגעות בחופש העיסוק של העסקים הישראליים בניגוד להוראות חוק יסוד: חופש העיסוק. "הזכות החוקתית לחופש העיסוק כוללת את הזכות שלא להיות מופלה לרעה בתחרות על לבו של הלקוח, ולא לסבול מכך שהשלטון מעניק לחלק מהמתחרים בשוק יתרונות שאינם ניתנים לאחרים".

לטענת עורכי הדין, צרכן ישראלי שרוצה לרכוש מוצר מקמעונאי ישראלי למעשה נענש על בחירתו. "משטר הפטורים מעודד את הצרכן להעדיף לרכוש מוצרים מחו״ל. גם המגזר התעשייתי הישראלי נפגע מהפטור ממע״מ על יבוא אישי. הוא מייקר באופן מלאכותי מוצרים מתוצרת הארץ ביחס למוצרים מתוצרת חוץ". במיוחד כאשר "כ־60% מהתוצרת הישראלית מופנית לשוק המקומי".

לדברי אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, המדיניות היום "מסוכנת ובלתי אחראית. כבר היום יש יתרון משמעותי לייבוא האישי ברמת המחירים. אין צורך להרחיב את זה גם באפליה לרעה וביצירת תחרות בלתי שווה מול אלה שבנו את המגזר העסקי. אלה לא רק רשתות קמעונאיות אלא עשרות חנויות ובתי מלאכה קטנים ובינוניים, המהווים מקור פרנסה למאות אלפי משפחות".