אאא

דמותה של הנערה היהודיה שנרצחה בשואה - אנה פרנק והנצחתה עוררה סערה בגרמניה כאשר חברת הרכבות  Deutsche Bahn החליטה לקרוא לאחת מרכבות האקספרס החדשות שלה בשם "אנה פרנק". פרנק הפכה לאחד מסמלי השואה הבולטים ביותר בעולם בעקבות היומן שכתבה ופורסם על ידי אביה אוטו פרנק לאחר המלחמה.

ברשתות החברתיות בגרמניה זעמו על ההחלטה לקרוא לרכבת על שמה של הנערה היהודייה שנספתה בשואה, לאור העובדה שהיא – כמו יהודים רבים – נשלחה ברכבות למחנות ההשמדה.

השם נבחר לאחר שחברת Deutsche Bahn קראה ללקוחותיה לבחור שם לסדרת רכבות האקספרס העירוניות החדשות שלה. בתוך ארבעה שבועות התקבלו 19,400 פניות של יותר מ-2,500 שמות. לאחר שהחברה בחרה בשמה של הנערה היהודייה היא הסבירה כי המטרה היא להגדיל את היקף הנצחתה של פרנק, ילידת פרנקפורט, בגרמניה.

אנטיה נויבאואר, ראש מערך יחסי הציבור בחברת הרכבות הגרמנית צוטט בדיילי מייל: "זה נועד למטרות סובלנות ודו-קיום של בין תרבויות שונות – שבזמנים כאלה חשובים מאי פעם".

רכבות אחרות של החברה הגרמנית יהיו על שמם של אלברט איינשטיין וקונרד אדנאואר, הקנצלר הראשון של מערב גרמניה. פרופ' גיסלה מטלה, אחת מחברות הוועדה לבחירת השמות, אמרה כי לשלושה יש דבר אחד במשותף: "הייתה להם סקרנות לגבי העולם".

ברשתות החברתיות, כאמור, גינו את ההחלטה. "האם רק לי מוזר שקוראים לרכבת של ממשיכת דרכה של רייכסבאן על שם אנה פרנק?", כתב אחד הגולשים. רייכסבאן היא חברת הרכבות שפעלה בתקופת הרייך השלישי. איריס אירברל, פוליטיקאת ממפלגת האיחוד הנוצרי-סוציאליטי, אמרה כי מדובר בהחלטה "חסרת כבוד".

אם חברת הרכבות הגרמנית לא תבטל את ההחלטה בעקבות המחאות, קו הרכבות על שמה של פרנק ייצא לדרך בעוד כחודש.

בשבוע שעבר הונצחה אנה פרנק גם במגרשי הכדורגל באיטליה כשאחת הקבוצות אף הגדילה לעשות ועלה למגרש עם חולצות שתמונתה של פרנק מופיעה עליהן.