אאא

בתום שבועיים של יחסים מתוחים בקואליציה ושיתוק כמעט מוחלט של העבודה הפרלמנטרית בוועדת שרים לחקיקה - בעיקר על רקע חוק החסינות לראשי ממשלה (הידוע גם בשמו "החוק הצרפתי") אותו קידמו חברים בליכוד - הודיעו הערב (ב') בליכוד ובבית היהודי על חזרה לשגרה.

שרת המשפטים איילת שקד נועדה לפגישת עבודה עם יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן ועם יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם, שבמהלכה הגיעו הצדדים להסכמות שסללו את הדרך להמשך הפעילות הרגילה.

על פי ההסכמות שהושגו, החוק שיאסור על משטרת ישראל לומר אם התגבשה תשתית ראייתית נגד חשודים, יעלה בשבוע הבא לוועדת שרים לחקיקה. הסיעות יצביעו כל אחת לפי עמדתה ולא על פי מחויבות קואליציונית. אם יהיה לחוק רוב בוועדת שרים, הקואליציה תתמוך בו כשיגיע למליאת הכנסת. באשר לחוק המגן על ראש ממשלה מפני חקירות פליליות במהלך כהונתו, החליטו הצדדים כי הדיון וההצבעה יידחו בחודש עד שתגובש הסכמה רחבה של כלל הסיעות, דבר בעל סיכוי נמוך במיוחד לאור התנגדותו הנחרצת של כחלון.

במוצאי השבת האחרונה, ולמרות סיכום דומה אליו הגיעו נציגי הקואליציה בשבוע שעבר, הודיע ח"כ ביטן כי יעלה את החוק להצבעה חרף התנגדות הבית היהודי. חילוקי הדעות נמשכו והעימות בין הסיעות הוביל לכך שבמשך שבועיים רצופים לא עלו בוועדת שרים לחקיקה הצעות חוק של הקואליציה.

באופוזיציה מתחו ביקורת חריפה על השיתוק ועל ההתנהלות. לפי שעה נראה כי הנושא נפתר וכי יחזרו לעבוד כרגיל.

אתמול, במהלך ישיבת שרי הליכוד, הבהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי הוא אינו מעוניין בחוק שמגן עליו מפני החקירות המתנהלות. היום הודיע שר האוצר משה כחלון כי נראה שהחוק נותר מאחור ולא יעלה בקרוב שוב לסדר היום: "ראש הממשלה הודיע אתמול שהוא לא רוצה שום חוק שיגן עליו. בזמנו דיברנו אם החוק יבוא בחבילה עם הגבלת כהונה, אבל אני חושב שהנושא מאחורינו. אני יכול לשער שבשבועות הקרובים לא נשמע עליו". כחלון הבהיר כי יעניק לחברי סיעתו חופש הצבעה גם בנוגע לחוק המתייחס להמלצות המשטרה.