אאא

האם שוב יחזרו חסימות הכבישים? ארגוני הנכים שחתמו על ההסכמות עם הממשלה בנוגע להעלאת קצבאותיהם - מאיימים לחדש את המאבק. זאת כיוון שכעת מתברר כי קטנים הסיכויים שהפעימה הראשונה של העלאת הקצבאות ל-3,200 שקל תצא לפועל בינואר 2018 כפי שהובטח. יו"ר ועדת העבודה והרווחה בכנסת, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) הודיע כי המתווה לא יקודם עד שכל ארגוני הנכים יהיו שותפים להסכמות.

כזכור, רק חלק מהארגונים קיבלו את המתווה החדש וחלקם ממשיך לחסום את הכבישים למרות חתימת ההסכם. כך אתמול נחסמו הכניסות לנתב"ג לשעה קלה עד שהמשטרה פינתה את המפגינים.

נעמי מורביה, יו"ר "מטה מאבק הנכים" שהייתה אחת משישה ראשי ארגונים שנטלו חלק במשא ומתן, אמרה: "אם כך יהיו פני הדברים נחזור למאבק ולכבישים בכל העוצמה. מפלגת 'כולנו' בראשות שר האוצר משה כחלון תישא בתוצאות החמורות".

ח"כ אלאלוף אמר את הדברים לאחר פנייה של  יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, שהיה שותף למשא ומתן ותהה מדוע המתווה לא מקודם מבחינה חוקית, אלאלוף ענה כי המתווה הוקפא כיוון שטרם הגיעו להסכמות עם כל ארגוני הנכים, בהם אלה שדורשים קצבת נכות בגובה שכר מינימום וממשיכים במחאות ובחסימות הכבישים.

גם גילאון, שכאמור היה שותף להשגת המתווה, חזר במכתבו לאלאלוף לדרישתו המקורית לקדם את הצעת החוק להשוואת קצבאות הנכות לשכר המינימום ."נכון להיום, 31 באוקטובר 2017, לא פורסם אפילו תזכיר חוק", כתב גילאון. "נשארו לנו כחודשיים בלבד להשלים את הליך החקיקה כפי שסוכם עם ממשלת ישראל. חוששני שעד שהממשלה תתעורר למעשה, יהיה מאוחר".

במכתבו הסביר גילאון את הרקע לחששותיו: "גולת הכותרת של ההסכמות הייתה שב-1 בינואר 2018 הכסף יהיה בבנק. בתאריך זה אמורה להיות הפעימה הראשונה של מתווה העלאת הקצבאות. הובהר כי הממשלה תניח הצעת חוק שתקודם במקביל להצעת החוק הפרטית שלי שעברה בקריאה טרומית לפני כשנה. נכון לעכשיו, דבר לא קרה מההסכמות הללו".

גילאון ענה לאלאלוף: "גם אני בעד להגיע להסכמה עם כל ארגוני הנכים. הדרך היחידה להגיע להסכמה איתם היא לאשר את החוק שלי להצמדת קצבת הנכות לשכר המינימום שממתין לך על שולחן הוועדה כבר קרוב לשנה".

שר הרווחה חיים כץ גם הוא סירב לאמץ את המתווה שהושג, ובשיחה שערך ביום פתיחת מושב החורף בשבוע שעבר עם הנכים המתנגדים להסכם במאהל המחאה שהקימו מול הכנסת, אמר להם כי הם ראויים לקצבה בגובה שכר המינימום. כץ מתח ביקורת על המתווה ואמר כי "נחתם הסכם כשהשר הממונה על החוק לא היה בחדר, גם לא נציגי הביטוח הלאומי. לא קיבלנו עדיין נתונים. לא יעבור חוק ממשלתי מבלי שאאשר אותו".