אאא

"הדתה" באוסטרליה: אולורו (Uluru), סלע הענק באוסטרליה שמוכר גם בשם "אייריס רוק", ייסגר החל מ-2019 לפני מטפסים. ההחלטה נעשתה בשל מחאה בת עשרות שנים של ילידי היבשת המקוריים האבוריג'ינים, שמחשיבים את המקום כקדוש ונאבקים מאז 1985 למנוע את הטיפוס עליו. הנהלת האתר המפורסם, שנחשב לאחד מסמליה הלאומיים של אוסטרליה הודיעה היום (ד') סופית על ההחלטה. 

בני האנאנגו, האבוריג'ינים המקומיים, נחשבים לבעלים המסורתיים של האתר. ועדה שהורכבה משמונה בני אנאנגו וארבעה נציגים מטעם הממשלה הצביעה פה אחד בעד האיסור לטפס על הסלע. בהצהרה שנמסרה לאחר ההצבעה נמסר כי למקום יש "משמעות תרבותית שכוללת כמה הגבלות".

מטפסים על ההר
מטפסים על ההר (צילום: שאטרסטוק)
הגדלה

המקום רשום כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו וכאמור הוא אחד מסמליה הבולטים של היבשת הדרומית. הסלע מתנשא לגובה 348 מטר ונחשב למוקד משיכה לתיירים. כ-300 אלף מטיילים מגיעים אל המקום בכל שנה למרות מיקומו המבודד סמוך לעיר אליס ספרינגס.

כבר ב-2010 הודיעה הנהלת האתר כי תסגור את המקום לפני מטפסים אם כמות המטיילים שינסו לטפס על הסלע תרד מתחת ל-20 אחוז מהמבקרים. היום, כאמור, התקיימה הצבעה לאחר שהנתונים הראו כי אחוז המטפסים מכלל מבקרים ירד ל-16 אחוז בין השנים 2015-2011.

האיסור על הטיפוס ייכנס לתוקף ב-26 באוקטובר 2019. יש לציין כי ב-77 אחוז מימות השנה המקום סגור למטפסים בשל תנאי מזג אוויר או בנסיבות תרבותיות. 

צילום: שאטרסטוק
צילום: שאטרסטוק