אאא

במדריד מתעקשים לנהוג ביד קשה כלפי הקטלונים: שופטת בבית המשפט העליון בספרד הורתה להשאיר במעצר שמונה שרים בממשלת קטלוניה המודחת, אחרי שהתייצבו להעיד במדריד על אישומי ההמרדה נגדם. בנוסף דורשת התביעה בספרד צווי מעצר בינלאומיים לנשיא קטלוניה המודח קרלס פוג'דמו שנמצא כעת בבריסל ולארבעה שרים נוספים, שנסעו יחד איתו לבלגיה אחרי שהתובע הכללי בספרד הודיע שבכוונתו להגיש נגדם כתבי אישום על המרדה.

"הנאשמים שיחקו תפקיד מרכזי בהנעת תהליך הפרישה, שתוכנן בקפידה, והתגברו על מכשולים שונים שהיו עשויים לגרום להם לסטות מיעדם הסופי", אמרה השופטת בהחלטתה לעצור את שמונת השרים. היא אמרה כי הנאשמים חייבים להישאר במעצר מחשש שהם ישמידו ראיות לקראת משפטם.

שר תשיעי שאמור היה להיות במעצר, סנטי וייה, שוחרר בערבות לבקשת התביעה. שר העסקים לשעבר התפטר מהפרלמנט הקטלוניה לפני הכרזת העצמאות, וניסה לקדם דיאלוג בין ממשלת קטלוניה לממשלת ספרד.

כזכור, ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי הדיח ביום שישי שעבר את פוג'דמון וממשלתו והעביר את הסמכויות השלטוניות למדריד, שעות אחרי הכרזת העצמאות החד צדדית של קטלוניה שהגיעה לאחר משאל עם בו למעלה מ-90 אחוז מהמצביעים בחרו בעצמאות חבל הארץ העשיר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

עורך דינו של פוג'דמון בבלגיה, לשם נסע הנשיא המודח יחד עם ארבעה שרים בממשלתו, אמר כי מרשו לא יחזור לספרד כל עוד האקלים הפוליטי "לא טוב" – אך ישתף פעולה עם מערכת המשפט ולא יתנגד למעצר. "אם הם יבקשו הוא ישתף פעולה עם מערכת המשפט בספרד ובבלגיה", אמר עורך הדין פול בקארט לסוכנות הידיעת רויטרס, אחרי שפוג'דמון התעלם מהזימון להעיד בבית המשפט העליון במדריד ולהשיב על אישומי ההמרדה, ההסתה והשימוש הלקוי בכספי ציבור. במסיבת עיתונאים השבוע פוג'דמון הכחיש שהוא נסע לבלגיה כדי לבקש מקלט, ואמר כי מטרת הנסיעה היא שיוכל לדבר בחופשיות. פוג'דימון הוסיף כי ההחלטה להעמיד אותו ואת חבריו לדין מראה כמה הממשלה בספרד תוקפנית.

20 מחברי הממשלה הקטלאנית המודחת זומנו לשני בתי משפט במדריד כדי להעיד על חלקם במשאל העם ב-1 באוקטובר, שהתקיים בניגוד לאישור ממשלת ספרד, והוביל להכרזת עצמאות חד צדדית מספרד. 15 חברים הגיעו. כאמור, פוג'דמון וארבעה מהשרים המודחים נמצאים בבלגיה.

כל חברי הקבינט, מלבד אחד, סירבו להשיב היום על השאלות של התביעה בבית המשפט העליון. התביעה בספרד פתחה בחקירה שיכולה להימשך כמה שנים עד שייפתח משפט בעניין ההנהגה הקטלאנית המודחת. העונש המירבי על עבירות ההמרדה, ההסתה והטיפול הלקוי בכספי ציבור הוא 30 שנות מאסר אךף לא בטוח שבמדריד מעוניינים לעורר קיטוב חד מידיי עם הקטלונים.