אאא

למרות התקוות הישראליות לעסקה סיבובית, ארגוני הטרור העזתיים הודיעו כי הם מוותרים על החיפוש של חמשת המחבלים שנקברו תחת ההריסות של מנהרת הטרור שהושמדה על ידי ישראל בתחילת השבוע. הבוקר (ו'), יממה לאחר הודעת מתאם פעולות הממשלה בשטחים, כי ישראל לא תאפשר לגורמים פלסטינים לחלץ את גופות אנשיהם ללא התקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים הישראלים, מודיעים ארגוני הטרור בעזה - הנעדרים מוגדרים כהרוגים, לא נספק כל מידע תמורת גופותיהם.

הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני הודיעה הבוקר רשמית, כי חמשת הנעדרים הוכרזו כהרוגים. כזכור, מספר המחבלים שנהרגו בפיצוץ המנהרה עלה ל-12, לצד 11 נוספים שנפצעו. במקביל הגיב בכיר חמאס מחמוד א-זאהר, לדברי מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף יואב (פולי) מרדכי ואמר: "לא נספק מידע על הנעדרים לישראל בתמורה לאיתור הנעדרים במנהרה. מבחינתנו הם קבורים בארצם".

כזכור, אתמול נמסר בהודעת מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף פולי מרדכי, כי "בעקבות פניית ארגון הצלב האדום בבקשה לאפשר את איתור המחבלים הנעדרים תחת המנהרה, שטופלה על ידי צה"ל השבוע, שוחח אלוף מרדכי עם ראש משלחת הוועד הבינלאומי של הצלב האדום בישראל, ז'אק דה מאיו. אלוף מרדכי הבהיר באופן נחרץ כי ישראל לא תאפשר את פעולות החיפוש במרחב הפרימטר הביטחוני ברצועת עזה, ללא התקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים הישראליים".

הבוקר נמסר מהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, כי הוא פועל בשיתוף פעולה מלא עם מערכת הביטחון וצה"ל לגיבוש מענה משפטי לאירוע ולצורכי הביטחון. הוא ציין, כי הבקשה לחפש גופות ופצועים הגיעה לישראל מהצלב האדום. היועמ"ש הבהיר, כי לפי המשפט הבינלאומי ולפי פסיקת בג"ץ ניתן למנוע את החיפוש או להשהות אותו לאור שיקולי הביטחון אותם הציגו גורמים במערכת הביטחון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

גם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הבהיר, כי הוא מתנגד לאפשר לארגוני הטרור להיכנס ולאפשר להם להוציא את גופות המחבלים: "זוהי החלטה של הדרג המדיני ולא של דרג משפטי. כל מחלוקת תובא בכל מקרה להכרעת הקבינט".

הודעות אלו נמסרו לאחר ההצהרות של משפחותיהם של אורון שאול והדר גולדין, שגופותיהם מוחזקות בידי חמאס מאז מבצע צוק איתן. "כל מחווה הומניטרית ישראלית כלפי חמאס חייבת להיות מותנית בהשבת הבנים הביתה", אמרה היום משפחת גולדין. "היענות של ממשלת ישראל לחמאס תהיה בבחינת עוול מוסרי וחולשה מדינית. לא ייתכן שהממשלה תמשיך להיענות לגחמות ההומניטריות של חמאס בזמן שחיילי צה״ל מוחזקים על ידו".

בהודעה של משפחת שאול נמסר: "לאור הפרסומים בשעות האחרונות על כך שחמאס מבקש מהצלב האדום להפעיל לחצים על ישראל על מנת להתיר להם לאתר את אנשיהם במנהרה שהופצצה, אנחנו מקווים שממשלת ישראל לא תעז להיענות לבקשת החמאס כל עוד הם לא משיבים את אורון. אורון נחטף למנהרה שאנשי החמאס חפרו וכבר למעלה משלוש שנים מוחזק בעזה על ידם תוך שהם אינם מאפשרים לאנשי הצלב האדום לברר מה מצבו".