אאא

הרשויות בסעודיה עצרו הלילה (ראשון) עשרות בכירים החשודים בפרשות שחיתות, בהם לפחות 10 נסיכים, 4 שרים, ועשרות שרים לשעבר. הרשת הממלכתית "אל-ערביה" דיווחה כי בין העצורים נמצא גם הנסיך אל-וליד בן טלאל, יזם ומיליארדר שעלה לא פעם לכותרות, בין השאר גם בקרב ציוצים נגד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

שעות ספורות לפני גל המעצרים הודיע המלך סלמאן על הקמתה של הוועדה למלחמה בשחיתות שתפעל תחת בנו, יורש העצר הצעיר אך הפעיל ומשפיע ביותר - מוחמד בן סלמאן. על פי הדיווח ב"אל-ערביה", הוועדה קיבלה סמכויות לעצור, לחקור, למנוע יציאה לחו"ל ולהקפיא את הנכסים של כל מי שנחשד בעבירות שחיתות.

בריאיון שהעניק לרשת בחודש מאי רמז בן סלמאן על מדיניותו בעניין שחיתות והכריז: "לא ארחם על אף אדם שיהיה מעורב במעשה שחיתות. אף אחד לא נמצא מעל החוק - גם אם הוא שר או נסיך".

מלון היוקרה "ריץ קרלטון" שממוקם בבירה ריאד פינה את כל אורחיו, דבר שהזין את השמועות כי המהלך נועד לשיכון בני משפחת המלוכה שנעצרו. גם נמל התעופה הפרטי נסגר מחשש להימלטות של אנשי עסקים החוששים לשלומם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

דבר מעצרו של הנסיך בן טלאל, שעומד בראש קרן השקעות סעודית והוכרז בעבר כערבי העשיר בעולם, מכה גלים במוקדים הכלכליים במדינה וברחבי העולם. בן טלאל שותף בתאגידי ענק - בהם דיסני, HP, רשת פוקס, ובתי מלון יוקרתיים. לאחרונה התבטא הנסיך בעניין מכירת מניות של חברת הנפט הממלכתית ארמקו. טראמפ אמר הלילה כי הוא שוחח עם המלך סלמאן והשניים הסכימו לשקול את האפשרות כי מניותיה של החברה ייסחרו בבורסות האמריקניות כך שייתכן מאד שמעצרו הלילה של הנסיך קשור גם למחלוקות בנושאים אלו עם המלך.

ההכנות לגל המעצרים החלו כבר אמש כאשר הדיח המלך סלמאן את שר המשמר הלאומי מתעב בן עבדאללה שעומד בראשם של 3 הכוחות הצבאיים שאינם תחת פיקודו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן בתור שר ההגנה. השמועות בממלכה מרמזות כי המלך ובנו צפויים לפעול בקרוב גם נגד השר המודח בן עבדאללה. הנסיך מתעב בן ה-64, בנו של המלך עבדאללה שהלך לעולמו לפני שנתיים וחצי, נחשב בעבר כמועמד אפשרי לירושת כס המלכות הסעודי.

הפרשנים טוענים כי ייתכן מאד ונושא השחיתות הוא רק כיסוי לחיסול הפוליטי ולמהלך שמבצע בן סלמאן כדי לחזק את מעמדו ולבסס את שלטונו העתידי. לדבריהם הגבול בין כספי ציבור להונה של משפחת המלוכה הוא מטושטש עד כדי לא קיים, ולכן כל נושא השחיתות אינו ברור דיו בסעודיה שמתנהלת כולה ככיסו הפרטי של המלך ומשפחת המלוכה.