אאא

חברת טבע ממשיכה להסתבך: חברת דירוג האשראי פיץ הורידה אמש (ב') את דירוג האשראי של החברה בשתי רמות: מ-BBB מינוס ל-BB עם אופק שלילי. הורדת הדירוג מעבירה את אגרות החוב של טבע לסטטוס של אג"ח זבל (Junk Bonds) מה שהופך את הגיוס בעבורה ליקר וקשה.

עד להורדת הדירוג, אגרות החוב של טבע נמצאו בדירוג הנמוך ביותר שמוגדר בדירוג השקעה. משמעות הורדת הדירוג היא שטבע עברה לקבוצה המוגדרת כ"non investment grade" - לא מומלצת להשקעה.

להורדת הדירוג צפויה השפעה שלילית על היכולת של טבע לגייס חוב חדש מכיוון שיש פחות משקיעים שמוכנים להיחשף לחוב בדירוג של אג"ח זבל, והמשמעות היא שטבע תאלץ לשלם ריביות גבוהות יותר אם תנסה להנפיק אגרות חוב חדשות. הורדת הדירוג עלולה להשליך לרעה גם על החוב הקיים של טבע למערכת הבנקאית שמסתכם בכ-6 מיליארד דולר.

אגרות החוב של טבע מדורגות גם על ידי שתי סוכנויות הדירוג הגדולות, S&P בדירוג BBB מינוס ומודי'ס בדירוג Baa3. שני הדירוגים הללו מקבילים ברמתם ונמצאים עדיין ברמה שמוגדרת בדירוג השקעה, דרגה אחת מעל אג"ח זבל. אך יממה אחרי שטבע פרסמה את הדו"חות המאכזבים לרבעון השלישי שכללו הפחתת תחזיות, S&P שינתה את תחזית הדירוג לשלילית. במקביל עדכנה חברת דירוג האשראי את הערכת הנזילות של טבע מ"חזקה" ל"נאותה", וזאת על רקע תזרים מזומנים חלש מהצפוי ופירעונות חוב משמעותיים בשנים הקרובים.

את S&P הקדימה חברת דירוג האשראי מודי'ס, שבדיוק לפני שלושה חודשים הפחיתה את דירוג האשראי של טבע ל־Baa3 עם תחזית דירוג שלילית. החוב הפיננסי של טבע הסתכם בסוף הרבעון השלישי ב-34.7 מיליארד דולר, מתוך 2.7 מיליארד דולר לטווח קצר.