אאא

אחת הבעיות החמורות ביותר בשוק המחשוב הלביש היא זמן הסוללה: גם האפל ווטש וגם הגיר S3 של סמסונג לא מחזיקים יותר מיומיים ללא טעינה. שעון חדש פותר זאת ביצירתיות - הוא משתמש בבעליו בתור סוללה.

חברת Matrix Industries (שאינה קשורה לחברת ה-IT הישראלית), השיקה את ה-PowerWatch - השעון החכם הראשון שממיר חום גוף לאנרגיה חשמלית, כך שאין צורך להטעין אותו.

בזכות מנגנון המרת האנרגיה של השעון, הוא מסוגל להיטען בזמן אמת רק מעצם היותו צמוד לגוף המשתמש. בנוסף, מסייע המנגנון בניטור הפעילות הגופנית והפקת מדדים כקצב שריפת קלוריות - לטענת היצרנית, בצורה מדויקת יותר מהקיים בשוק. ה-PowerWatch מודד צעדים, טיב שינה והוא עמיד למים עד 50 מ'.

כשמסירים את השעון מן היד הוא עובר למצב שינה ופועל על בסיס סוללת גיבוי קטנה, ששומרת את המידע שלא סונכרן לסמארטפון של המשתמש. ואולם, לשעון יש גם מגבלות: הדגם הנוכחי אינו כולל תצוגה צבעונית ובהירות התצוגה הנוכחית נראית נמוכה משל שעונים חכמים מקבילים. מחירו עומד בשלב זה על 169 דולר, בהזמנה מוקדמת באתר החברה.

הבשורה שנושא ה-PowerWatch היא בעלת חשיבות רבה לשוק המחשוב הלביש, שכן שעונים חכמים תלויים ברכיבי תקשורת כבלוטות' ו-WiFi, שמשפיעים משמעותית על זמן הסוללה שלהם; עד כה, אף יצרנית לא מצאה פיתרון לבעיה זו, שכן שסוללות גדולות וחזקות יותר גם מסרבלות את השעונים וגם מייקרות אותם. יישום טכנולוגיות תרמו-אלקטריות היה קיים בעבר, בעיקר במוצרים של נאס"א אך לא במוצרים לשימוש מסחרי.

מטריקס אינדסטריז מימנה את פיתוחו הראשוני של השעון בקמפיין אינדיגוגו שגייס 1.7 מיליון דולר וביוני האחרון גייסה 12.3 מיליון דולר ממשקיעי הון סיכון. החברה מתכננת להשיק בדצמבר דגם משופר של ה-PowerWatch, שיכלול תכונות נוספות.