אאא

שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון עורר את זעמו של  ראש העיר לונדון סאדיק חאן שקרא לו היום (א') להתפטר מתפקידו בעקבות שורה של פליטות פה שלטענת חאן פגעו בסיכויה של אזרחית בריטית להשתחרר מהכלא האיראני כמו גם משפטים שפגעו בלובים, אמריקנים, ספרדים ואחרים. את הדברים אמר חאן במהלך ראיון לרשת BBC.

לדברי חאן, ג'ונסון לא ביצע את "משימתו הראשונה" שהיא דיפלומטיה. במהלך ראיון שהעניק למנחה אנדרו מאר טען ראש העיר לונדון שג'ונסון, קודמו בתפקיד, פגע בסיכוייה של אזרחית איראנית-בריטית להשתחרר מהכלא האיראני. נזאנין זגארי-רטקליף, עובדת ארגון צדקה, מוחזקת בכלא מאז אפריל 2016, אז נעצרה ביחד עם בתה כשהגיעה לאיראן כדי לבקר את הוריה לרגל השנה הפרסית החדשה.

על פי הדיווחים, שר החוץ הבריטי הרע השבוע את סיכוייה של זגארי-רטקליף להשתחרר כשטען בטעות שהיא הגיעה לאיראן כדי "להכשיר עיתונאים". בטלוויזיה האיראנית ניצלו את דבריו של ג'ונסון כ"הוכחה" לכך שהאזרחית האיראנית-בריטית הגיעה לרפובליקה האסלאמית כדי ללמד עיתונאות כחלק ממזימה "להפיל את המשטר האיראני". היא נידונה בשנה שעברה לחמש שנות מאסר ועלולה לקבל עונש של עוד כמה שנות מאסר בעקבות דבריו של ג'ונסון עליה ואישומים חדשים שהוגשו נגד בגין "הפצת תעמולה" .

ג'ונסון סירב להתנצל על דבריו, אך אמר לאחר מכן שהוא "מצטער אם משהו מדבריי הוצא מהקשרו ופורש שלא כהלכה וגרם לדאגה אצל משפחת נזאנין". שר החוץ הבריטי שוחח עם עמיתו האיראני מוחמד ג'וואד זריף בניסיון לתקן את הנזק שנגרם לאסירה האיראנית-בריטית. בעלה של נזאנין, ריצ'רד רטלקיף, לא הסתפק בשיחה זו וקרא לג'ונסון לקחת אותו איתו לטהרן כדי שיוכל לראות את רעייתו ובתם בת השלוש גבריאלה. בשעה שנזאנין נמצא בכלא, בתה הקטנה שוהה בבית סבה וסבתה בטהרן.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

חאן קרא לג'ונסון "להבהיר" את דבריו משום שלטענתו הטלוויזיה האיראנית ניצלה אותם כדי להצדיק את העונש שהוטל על זנאנין. ראש העיר לונדון גם קרא לשר החוץ להתנצל ולהשיב את האזרחית האיראנית-בריטית לביתה בלונדון או להתפטר. "זו פליטת הפה האחרונה מצדו של שר החוץ עצמו.

לדבריו של ראש העיר, ג'ונסון העליב את הלובים כשאמר שהעיר סירת תהיה "דובאי החדשה אם תיפטר מהגופות" והעליב את האמריקנים כשאמר שהנשיא ברק אובמה הוא אנטי-בריטי משום שהוא "בחלקו קנייתי". גם הספרדים והסיקים סבלו מנחת לשונו של ג'ונסון. "אני חושב שהוא שר החוץ שלנו שעבודתו היא דיפלומטיה למען האינטרסים הכי טובים של המדינה שלנו, ואם תרזה מיי הייתה ראש ממשלה חזקה היא הייתה מפטרת אותו מזמן", אמר חאן. "יש תהיות מדוע היא מינתה אותו מלכתחילה, היא עשתה זאת ובטוח שהוא עשה מספיק בשביל ללכת".

גם מנהיג מפלגת האופוזיציה, הלייבור, ג'רמי קורבין, תקף בחריפות את ג'ונסון ואמר שיש לפטר אותו באופן מיידי בגין "ערעור המדינה שלנו" ו"העמדת האזרחים שלנו בסכנה". בראיון לעיתון "אובזרבר" קרא קורבין לראש הממשלה מיי לפטר את ג'ונסון ואמר שמאז מינויו ביולי שעבר לתפקיד הדיפלומט מספר אחת של בריטניה, הוא התנהג והתבטא בצורה לא דיפלומטית. "בוריס ג'ונסון מביך את בריטניה כבר תקופה ארוכה", אמר מנהיג הלייבור שבאופוזיציה. קורבין אמר שג'ונסון רואה את העולם בעיניים "קולוניאליסטיות" ו"מאכזב את המדינה שלנו לעתים קרובות".