אאא

מלכת בריטניה אליזבת השנייה חוגגת בימים אלו ציון דרך היסטורי נוסף בכהונה הארוכה במיוחד שלה - 70 שנות נישואים לנסיך פיליפ.

בנובמבר 1947, כשהייתה "רק" נסיכה, התחתנה מי שכיום היא המלכה הוותיקה ביותר בהיסטוריה של הממלכה עם קצין חיל הים סגן פיליפ מאונטבאטן במנזר וסטמינסטר המפורסם בלונדון, רק שנתיים לאחר תום מלחמה העולם השנייה, באירוע מפואר שאליו הגיעו מדינאים ואנשי מלוכה מכל העולם.

אחרי 70 שנה, אליזבת בת ה-91 ובעלה פיליפ בן ה-96 מציינים את חתונת הפלטינה שלהם באירוע משפחתי מצומצם בטירת וינדזור – אתר המגורים העיקרי של בית המלוכה מערבית ללונדון. דובר מטעם ארמון בקניגהאם מסר כי לא יהיו אירועים ציבוריים לציון המאורע המרגש.

פיליפ, שנולד ביוון והוא בעצמו צאצא של בית המלוכה (אבי סבו הוא כריסטיאן התשיעי מלך דנמרק – שהוא גם סבי-סבה של המלכה אליזבת), עומד לצדה של אשתו במשך כל 65 שנות הכהונה שלה – התקופה הארוכה ביותר בהיסטוריה של בריטניה. היה זה הוא שמסר לה בשנת 1952 שאביה, ג'ורג' השישי, הלך לעולמו והיא הופכת למלכה.

"אחד הסודות לנישואים המאוד, מאוד, ארוכים האלה, ובהחלט מדובר ביום שנה מרשים ביותר, הוא העובדה שהנסיך פיליפ תמיד ראה את חובתו העיקרית כתמיכה במלכה, והוא עוזר לה בכל מה שהוא רק יכול", מסר ההיסטוריון המלכותי הוגו ויקרס לסוכנות הידיעות 'רויטרס'.

"הוא האדם היחיד שבאמת יכול להגיד למלכה בדיוק ולחלוטין את מה שהוא חושב, ואם הוא חושב שרעיון כלשהו הוא מגוחך הוא יגיד לה את זה בכל דרך אפשרית", הוסיף ההיסטוריון.

האירוסים של השניים הוכרזו ביולי 1947, והם התחתנו לאחר ארבעה חודשים. באותם ימים עדיין התאוששה בריטניה מהמלחמה הקשה, והחתונה המפוארת הייתה מעין פרץ נדיר של שמחה וצבעוניות בזמן של גזרות כלכליות ומחסור אדיר בממלכה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בעוד לפי הדיווחים כ-2 מיליארד בני אדם ברחבי העולם צפו בחתונה של נכדה של המלכה – הנסיך וויליאם, שנישא לקייט מידלטון ב-2011 – החתונה של המלכה הוותיקה שודרה "רק" לכ-200 מיליון מאזינים ברדיו.

במהלך השנים היו שמועות ודיווחים על קשיים למיניהם ביחסים בין בני הזוג המלכותי, אבל אליזבת ופיליפ הצליחו להימנע מהתלאות שעברו שלושה מבין ארבעת ילדיהם, שנישואיהם הסתיימו בגירושים. המקרה הבולט ביותר הוא כמובן הנישואים הכושלים של הנסיך צ'ארלס עם אשתו הראשונה, הנסיכה דיאנה.

בשנים האחרונות סובל פיליפ מבעיות בריאותיות ואף אושפז ביוני האחרון, ובאוגוסט הודיע על פרישה מהחיים הציבוריים.

הזוג המלכותי מעולם לא ביקר בישראל והמלכה דחתה את כל הצעותיה ובקשותיה של ישראל לארחה. יורש העצר הנסיך צ'רלס ביקר בישראל לאחרונה בהלוויתו של הנשיא פרס וקפץ אף לביקור קצר בקבר סבתו אמו של הנסיך פיליפ שקבורה בהר הזיתים. הביקור נעשה בחשאיות שכן מאז קום המדינה, הביקורים הספורים של בני משפחת המלוכה בארץ הוגדרו פרטיים. לכך מתווספת העובדה שהקבר של סבתו של צ'ארלס נמצא במזרח ירושלים מעבר לקו הירוק, ובריטניה אינה מכירה באזור כבחלק מישראל.