אאא

אנו מתרגשים משרפות ענק בקנה מידה ישראלי, אך בארה"ב המספרים והשטחים מצמררים בקנה מידה אחר לחלוטין. בשריפות ענק שמשתוללות כבר יותר מארבעה ימים בקליפורניה שרפו הלהבות יותר מ-400 מבנים ומאות אלפים פונו מבתיהם בשל להבות הענק המפחידות.

על פי הרשויות האמריקאיות כ-200,000 תושבים פונו מבתיהם, אך חלקם הורשו לחזור אמש לבתיהם. הרשויות עדכנו כי ארבע השריפות הגדולות ביותר, מלוס אנג'לס ועד מחוז סנטה ברברה, הוחרפו על ידי רוחות "סנטה אנה" המערביות, שעוצמתן עלולה להגיע לעוצמת הוריקן. הרוחות הנושבות הן יבשות וחמות, ומגיעות מכיוון מדבר קליפורניה ומקשות מאד על עבודת הכיבוי.

השריפה "תומאס", בצפון-מערב לוס אנג'לס, כילתה יותר מ-46,000 דונם, והרסה 439 מבנים. יותר מ-2,600 כבאים השתלטו עד עתה רק על 5% מהשריפה. צפונית לסן דייגו משתוללת השריפה "לילך", שהתפשטה ליותר מאלף דונם תוך מספר שעות אתמול. האש כילתה 20 מבנים, וגרמה לפינוי וסגירת כבישים. מכלי גז התפוצצו בכמה בתים מהחום.

השריפות האחרות, שפרצו בימים שני ושלישי, התפשטו לשכונות העשירות של בל אייר במערב לוס אנג'לס. כמה כבישים ראשיים באזור נסגרו לסירוגין. כבאים ומסוקי כיבוי ריססו חומר לכיבוי שריפות והשליכו דליי מים כדי לנסות להכיל את הלהבות. בינתיים, אין נפגעים בנפש מהשריפות, אבל שלושה כבאים נפצעו במהלך העבודה.

באזור חוף פאריה, צפונית מערבית למחוז ונטורה, פרצו להבות במורדות ההרים, שהתפשטו עד הכביש העמוס US101, ולכיוון בתי החוף באזור. הכבאים התייצבו לאורך מסילת ברזל במקום, המחסום האחרון שעומד בין הבתים והלהבות.

מערכת החינוך במחוז לוס אנג'לס עדכנה כי נסגרו לפחות 265 בתי ספר מתוך 1,100 הפועלים בו. אוניברסיטת סנטה ברברה ביטלה את לימודיה גם כן.

אספקת החשמל נותקה במספר אזורים צפון מזרחית לסן דייגו ומזרחית ללוס אנג'לס, כדי להפחית את הסכנה להתפשטות האש.

זהו גל השריפות השני העונה בקליפורניה. באוקטובר השתוללו שריפות ענק שהביאו למותם של 43 בני אדם, ו-10,000 איש שנעקרו מבתיהם, בשריפה שהתפשטה לכ-10,000 דונמים בצפון מפרץ סן פרנסיסקו. מחלקת הביטוח של סן פרנסיסקו אמרה כי הלהבות גרמו לנזק ביותר מ-9 מיליארד דולר. כעת עדיין לא ניתן לאמוד את הנזקים אך נראה כי הם גדולים פי כמה.