אאא

שיחתו האחרונה של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן זצוק"ל בציבור, נמסרה בדינר לטובת ישיבת ארחות תורה. דבריו המרגשים באירוע מייצגים את גישתו הנקיה של גדול הדור.

"במדרש כתוב שאגריפס המלך רצה להקריב הרבה קרבנות, אלף קרבנות ביום אחד, אלף קרבנות! אבל ביקש דבר אחד שאף אחד לא יקדים אותו.. בלילה חלם אגריפס המלך - עני אחד הקדים אותך, לא הקדים בזמן, רק שהיה יותר רצוי. והיה לו צער, וקרא לכהן גדול, ושאל למה הקרבת למישהו אחר? הרי אמרתי לך שלא להקריב?".

אמר לו 'אדוני המלך בא אלי עני אחד ואמר תעשה לי שתי תורים, אני צד כל יום ארבע, שנים מהם אני מקריב ושנים אני אוכל, אם אתה לא לוקח אתה מקפח אותי, שלא יהיה לי שום דבר'. לקחתי והקרבתי. אמר לו הכהן הגדול למלך, 'נכון שאתה עם אלף הקרבנות שלך יותר טוב מאיש אחר שמקריב קרבנות, אבל האדם הזה ש"כל החיים" שלו הם תורה ומצות, אי אפשר להשוות אליו שום בן אדם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"כך כתוב במדרש רבה פר' ויקרא על הפסוק ונפש כי תקריב. העיקר רואים בזה מה אנחנו שואפים, שלהקב"ה לא חשוב ריבוי הדברים, רק מה שיותר זוך, יותר זך! זה מתקבל. האיש הזה, העני, מרגיש באמת שכל החיים שלו הם תורה ומצות, א"כ שום דבר לא יכול להשוות אליו, אלף קרבנות ואפילו אלפים קרבנות לא יכולים להשוות לאיש הזה שכונתו כ"כ רצויה".

"וזה, אנחנו רוצים ללמוד, שבן אדם צריך ללמוד שלא ריבוי הדברים העיקר, רק הזוך הוא העיקר, מה שיותר זך יותר רצוי, וזה אנחנו צריכים".

השיחה נמסרה במסגרת דינר שנתי, שלקראתו השנה הוציא מרן ראש הישיבה את מכתבו שנחשף ב"כיכר השבת", והיה בעצם מכתבו הציבורי האחרון.