אאא

משרד האוצר דוחה בשנה את את הפחתת המכסים על יבוא דגי מאכל שנועדה להיכנס לתוקף בשבוע הבא ב־1 בינואר 2018. לפי צו מוסכם שחתמה הממשלה באוגוסט 2016 המכסים המוטלים על יבוא דגי אמנון, בורי וקרפיון היו צפויים לרדת ב־12.66% כל פעם בתחילת 2018, 2019 ו־2020. זאת בהמשך להפחתה של 50% במכס בעת חתימת הצו.

הפחתת המכסים גובשה בסיכום משותף בין האוצר, רשות המסים, משרד החקלאות והתאחדות מגדלי ישראל. בתמורה להסכמה זכו מגדלי הדגים המקומיים בתמיכה ממשלתית של 30 מיליון שקל בשנה. לפי תגובת האוצר, ההסכמה על הפחתת המכסים היתה כפופה להתחייבות כי הפגיעה בפדיון מגדלי הדגים יהיה עד ל־10% בלבד. לטענת המשרד, ההפחתה הנוכחית היתה עוברת שיעור זה.

המס המוטל על דג האמנון הפופולרי כיום הוא 7.5 שקלים לק"ג. אם הפחתת המכסים היתה מתנהלת כמתוכנן אזי המכס עליו היה צפוי לרדת ב־2.4 שקלים לק"ג בשבוע הבא. יבואני דגים רבים ייבאו כמויות גדולות של דגי אמנון והמתינו לשחרורם מהמכס בשבוע הבא לאחר ההפחתה.

ממשרד האוצר נמסר: "לאור הפגיעה בפדיון החקלאים ולאחר ירידה משמעותית במחירי הדגים המשרד מצא לנכון לדחות את הפעימה הבאה בהפחתת המכסים לשנה הבאה".