אאא

חילולי השבת בעיר אשדוד: בשבת האחרונה נרשמה התפחות חיובית כאשר בעלי עסקים ברחבי העיר קיבלו התראות מפקחי העירייה בגין הפעלת עסקים בשבת, כאשר לראשונה גם עסקים ב'סטאר סנטר' וב'ביג' קיבלו התראות מן הסוג הזה.

המהלך מגיע בעקבות פגישה שיזם ביום שלישי האחרון סגן ראש העיר ויו"ר סיעת יהדות התורה בעיר מרדכי ליברמן, אצל ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, בה השתתף גם מזכיר ועדת הרבנים לענייני השבת הרב יצחק גולדקנופף, וכן מנכ"ל העירייה אילן בן עדי. הפגישה התקיימה על רקע חוק המרכולים בכנסת, כאשר הנושא המשפטי מתחיל להתבהר, מה שמנע עד היום אכיפת חוקי העזר העירוניים.

בפגישה, העלו ליברמן וגולדקנופף טענות קשות בפני לסרי על התרחבות חילולי השבת בעיר ועל הפיכתה ליום עבודה רח"ל, המאלצת עוד ועוד יהודים לחלל את היום הקדוש. השניים הביעו עמדה נחרצת כי חייבים לפעול לאלתר להוצאת צווי מניעה והתראות לסגירת עסקים בכל רחבי העיר, כולל במתחמים ביג וסטאר סנטר הממוקמים ב"פאתי העיר".

ראש העיר הבטיח כי יפעל באופן מיידי לצמצום מתן התראות לעסקים הפתוחים בשבת בכל רחבי העיר, כולל במתחמי העסקים הגדולים בהם לא ניתנו עד היום התראות. ליברמן עידכן את רבני הקהילות בעיר על פרטי הפגישה.

ואכן, כאמור, כאשר כבר בשבת זו פעלו פקחים נכרים מטעם העירייה שחילקו עשרות התראות לעסקים, בהן נכתב כי במידה ולא יפעלו על פי חוקי העזר העירוניים הם צפויים לקבל קנסות ולעמוד בפני כתבי אישום.

ההתראה שניתה (צילום: עופר אשטוקר אשדודנט)
ההתראה שניתה (צילום: עופר אשטוקר אשדודנט)
הגדלה

בפגישה העלה סגן ראש העיר ליברמן הצעה להקמת "פורום שבת" בו יהיו חברים נציגים מטעם ראש העיר מן הצד האחד, ונציגים מטעם ועדת הרבנים לעניין השבת, ומטעם סיעת יהדות התורה והשבת בעיר, יחד עם עורכי דין ויועצים משפטיים, שיעלו פתרונות מעשיים שיתנו מענה לכל הבעיות הצפות בנושא חילולי השבת בעיר.

יצויין כי בתקופה האחרונה בטאון אגודת ישראל "המודיע" מעלה הילוך בכל הקשור לחילולי השבת באשדוד ורק ביום שישי האחרון פורסם כי רבני העיר התכנסו לישיבה מיוחדת בה קראו לראש העיר לאכוף את שמירת השבת.

ל"כיכר השבת" נודע כי בימים הקרובים צפויה פגישה נוספת בין סגרה"ע ליברמן ומזכיר וועדת השבת גולדקנופף לראש העיר לסרי יחד עם צוות מקצועי ועו"ד שייתנו חוות דעת משפטית לצמצום מיידי של חילולי השבת.