אאא

ח"כ שרן השכל תישאר בליכוד: משעות הצהריים (ב') התקיים דיון בבית הדין העליון של הליכוד על העתירה שהגישה התנועה יחד עם יו"ר הסיעה ויו"ר הקואליציה דודי אמסלם, הדורשת להדיח את ח"כ שרן השכל מהתנועה בשל התנגדותה לחוק המרכולים בניגוד לעמדת הליכוד. בסופו החליט בית הדין לדחות את העתירה. "לא ניתן לפסוק לגבי טענות שטרם קרו", נאמר בהחלטת בית הדין שהוסיף כי העתירה תוכל להיות מוגשת שוב אחרי ההצבעה במידה והיא אכן תצביע נגד החוק.

בדיון התפתח עימות סוער בין השכל ליועץ המשפטי של הליכוד אבי הלוי. "את הולכת ופותחת הסכמים קואליציוניים. אולי שתתבגרי יותר, ייתנו לך לעשות", אמר יועמ"ש הליכוד להשכל. "אם תתבגרי מבחינה פוליטית, יהיה לך ניסיון פוליטי רב".

הלוי המשיך ואמר: "אם לא יילך כאן, נעבור להרכב של חמישה שופטים, נחזור למרכז הליכוד להעביר החלטה ונקבע את חוקי המשחק. אין מעלה יותר גבוהה בליכוד מלשמור על שלמות הממשלה".

 

השכל לא נשארה חייבת: "שרידות? אלה כל ערכי הליכוד? למיקי זוהר יש ניסיון פוליטי? גם חוק הגיוס עם יואב קיש היה מקרה שיכול היה להפיל את הממשלה. גם מיקי זוהר שלא הצביע עם הקואליציה ולא העביר תקציב היה מפיל את הממשלה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בניגוד לכותרות הזועקות, לעתירה שהוגשה אין משמעות בשלב זה והיא לא תביא לסילוקה של השכל מהכנסת שכן לא ניתן להדיח ח"כ מכהן לולי רצונו, אך אם עתירה כזו מתקבלת, היכולת שלה להתמודד בבחירות הבאות מטעם הליכוד תיפגע.

הלוי ציין בעתירה כי השכל היא חברת תנועת הליכוד המכהנת מטעמה בכנסת ולכן היא חייבת בהתאם לחוקת הליכוד לקיים את החלטות התנועה, ביניהן את החלטות סיעת הליכוד בכנסת ולסייע לקידומן. לכן: "מבקש מבית הדין לזמן אותה בהקדם עוד בטרם ההצבעה על הצעת החוק בקריאה שנייה ושלישית ולהורות על הפסקת חברותה בתנועה".

חוק המרכולים צפוי לעלות הערב להצבעה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית, למרות הרוב הדחוק הצפוי לטובת הקואליציה, שעומד על קול אחד בלבד. לפי סדרי הדיון שנקבעו, אמור היה הדיון בחוק להתחיל מיד עם פתיחת המליאה, אולם בשל המאמצים לגייס רוב הוא נדחה בכמה שעות. כעת יצפו בליכוד לראות כיצד תחליט ח"כ השכל והאם תכריח אותם להדיח אותה מהתנועה.