אאא

עיריית בני ברק תבדוק את ההיבטים החוקיים של העברת הטיפול במבקשי מקלט למשרד רשות האוכלוסין בבני ברק זאת לאחר שלטענתה ההעברה מתל אביב בוצעה ללא תיאום וללא הודעה מוקדמת.

כפי שדווח בשבוע שעבר, לשכת רשות האוכלוסין וההגירה ברחוב אברבנאל בתל אביב הפסיקה לקבל בקשות מקלט חדשות, והטיפול בנושא הועבר ליחידת הרשות בבני ברק, שם נבנו אוהלי ענק שבהם יוכלו להמתין מגישי הבקשות.

מזכיר עיריית בני ברק ודוברה, אברהם טננבוים, הבהיר כי למרות הטענות על חששות להימצאותם של המסתננים באזור מגורים, "הרי שבמציאות משרדי רשות ההגירה והאוכלוסין בבני ברק ממוקמים סמוך למרכז המסחרי שבצפון העיר - מרחק רב מבתי מגורים וללא כל קשר לשכונות תושבים".

"יש נתק ראייתי מוחלט לתושבים באזור המגורים המרוחק, שכן קיימת גם הפרדה בין אזורי המגורים למיקום משרדי הרשות. יש ביניהם שטחים גדולים של מרכזי משרדים ומסחר", הוסיף טננבוים.

עם זאת, לדבריו, "העירייה תמהה על העברת המשרד לבקשות מקלט למתחם שממוקם לא הרחק מאזור מסחרי, ובמיוחד על העברת המשרדים בלא תיאום ובלא כל הודעה מוקדמת לעירייה".

דובר העירייה מציין עוד כי "הבדיקה גם תכלול אם הקמת האוהל להמתנת המבקשים סמוך למשרדי הרשות בבני ברק מצריכה היתרי בנייה, ואם כן - אם בידי מקימי האוהל ישנו ההיתר החוקי".

לשכת רשות האוכלוסין וההגירה בבני ברק (צילום: רשות האוכלוסין וההגירה)
לשכת רשות האוכלוסין וההגירה בבני ברק (צילום: רשות האוכלוסין וההגירה)

"בעירייה גם תמהו על מהירות פניית אישי ציבור פוליטיים לתקשורת בנושא זה, דקות אחדות לאחר פרסום הידיעה על תכנית ההעתקה, למרות שאף גורם עירוני העוסק בתחומי תכנון ובניה לא ידע מתכנית זו, ועוד בטרם עדכנו הגורמים הפוליטיים את גורמי העירייה העוסקים בנושאי תכנון ובניה, הם כבר מיהרו להתראיינות בכלי-תקשורת בנושא", הוסיף טננבוים.

יצוין כי מדובר במתחם גדול יחסית שהוכן עבור המגיעים, הכולל אוהל המתנה מסודר וגדול, שיכול להכיל בתוכו קהל גדול, זאת בשונה מהמתקן התל אביבי שבו נאלצו מבקשי המקלט להמתין שעות ארוכות ברחוב ופעמים רבות אף משעות הלילה - דבר שגרר תלונות רבות על רעש, לכלוך וחסימת מדרכות מצד תושבי השכונה במשך השנים. עם זאת, לסניף ברחוב אברבנאל בתל אביב יזומנו מבקשי מקלט כדי לעבור ראיונות עומק - הליך שיתבצע בהזמנה מראש בלבד.