אאא

האם נפתרה התעלומה, מה אירע לדיפלומטים בשגרירות ארה"ב בקובה? 21 דיפלומטים אמריקאים ששירתו בשגרירות ארה"ב בהוואנה והתלוננו על כאבי ראש חריפים סובלים אכן מסימפטומים של זעזוע מוח, אף שמעולם לא ספגו מכה בראש. כך עולה מבדיקות רפואיות מקיפות שנערכו להם. לפי דיווחים בתקשורת מדובר בסוכנים של הסי־אי־איי.

הסיפור המוזר הזה התחיל לפני כשנתיים כאשר הדיפלומטים דיווחו, כי שמעו קולות מוזרים בבתיהם או בחדרי המלון שבהם שהו. לטענתם, הרעשים היו בעוצמה גבוהה מאוד ונשמעו כמו זמזומים וחריקות על גבי מתכת. חלקם אמרו כי נוסף על הרעש חשו רטט והרגישו כאילו גופם נתון תחת לחץ אוויר. בעקבות האירוע הוחזרו הביתה כמחצית מאנשי הסגל שנוכחותם לא הייתה הכרחית. באוקטובר האחרון אף הוציאה ארה"ב אזהרת מסע לאזרחיה המתכוונים לבקר בקובה.

החשד הראשוני היה שהדיפלומטים הותקפו באמצעות גלי קול, אבל האף־בי־איי, שחקר את הפרשה המסתורית, הודיע כי לא נמצאו לכך סימוכין או הוכחות.

במקביל, לפי בקשת מזכירות המדינה האמריקאית, נבדקו הדיפלומטים הפגועים על ידי מדענים מאוניברסיטת פנסילבניה. ממצאיהם פורסמו באחרונה בכתב העת JAMA והם לא רק שאינם פותרים את התעלומה, אלא אף מגבירים את המסתורין.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

דו"ח המדענים אישר שהדיפלומטים סובלים מפגיעות נוירולוגיות, כולל סימנים של מה שנראה כמו זעזוע מוח: כאבי ראש, כאבים באוזן אחת, אובדן שמיעה, בעיות זיכרון, קשיי ריכוז ועייפות. "המחקר נערך על ידי צוות המומחים המוביל בעולם בתחום זעזועי המוח, תוך שימוש בשיטות חדשניות", סיפר ל"ניו־יורק טיימס" פרופסור לניתוחים נוירולוגיים מאוניברסיטת פיטסבורג, שלא היה מעורב במחקר. "הממצאים מעידים על פגיעה משמעותית במוח".

מנהל המחקר עצמו הבהיר כי אין מדובר בממצאים סופיים: "זה דו"ח ראשוני, אבל הסימפטומים של החולים היו בולטים. כל מי שבדק אותם משוכנע לגמרי שהם סובלים מתסמינים של זעזוע מוח. כולנו מאמינים שזו תסמונת אמיתית — זעזוע מוח ללא טראומה מפגיעה בראש". לדבריו, הוא ועמיתיו אינם סבורים שהפגיעה נגרמה כתוצאה ממתקפת גלי קול.

כמו נפגעי זעזוע מוח אמיתיים, חלק מהדיפלומטים החלימו בכוחות עצמם, בעוד שאחרים נזקקו לטיפול. מה בדיוק קרה שם? התשובה עדיין לא ברורה, אך מסתבר שהקובנים מצאו נשק חדש ויעיל שגם האמריקנים היו שמחים לשים עליו את ידיהם.