אאא

האם נחשפה תכנית השלום של טראמפ? העיתון "א-שרק אל-אווסט" טוען הבוקר (ד') מפי גורמים דיפלומטים בצרפת, ארה"ב צפויה להכריז על תוכניתה בוועידה בינלאומית שתיערך באחת מבירות המדינות הערביות, ככל הנראה בקהיר, ובנוכחות ישראלית. בוועידה צפויות המדינות המשתתפות להכיר במדינת פלסטין.

לפי הדיפלומטים, ארה"ב לא שוללת בתוכניתה את האפשרות שמזרח ירושלים תהיה בירת המדינה הפלסטינית שתקום, אך בתנאי שהעיר העתיקה תהיה תחת שלטון בינלאומי, רעיון שהסיכוי שישראל תסכים לו אפסי. עוד חשפו הדיפלומטים לעיתון כי המדינה הפלסטינית תהיה בעלת ריבונות מוגבלת, מפורזת, וגבולותיה לא יתבססו על גבולות 1967.

כמו כן, בקעת הירדן תישאר תחת ריבונות ישראלית כפי דרישת ישראל מבחינה ביטחונית וההתנחלויות הגדולות תישארנה במקומן, בעוד שהתנחלויות "קטנות" יועברו, אם כי לא ברור לאן. בהמשך, הרשות תקבל סמכויות ביטחוניות ומנהליות נוספות בשטחי A ו-B.

 

התוכנית תכלול גם גיוס אמריקני של 40 מיליארד דולר בסיוע בהקמת המדינה הפלסטינית ובהקמת מוסדותיה. האחריות על ביטחון הגבולות החיצוניים של המדינה הפלסטינית תישאר בידי ישראל, בעוד שברצועת עזה, מצרים תהיה מעורבת גם כן. בכל הנוגע לסוגיית הפליטים הפלסטינים, התוכנית תקבע כי הם יישארו במקומם, לא יוכלו לחזור לישראל ויקבלו פיצויים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

במקביל, מספר שרי חוץ ערבים, ובהם מזכ"ל הליגה הערבית אחמד אבו אל-רייט, נפגשו אתמול עם שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני וגורמים בכירים נוספים באיחוד כדי לדון בתהליך השלום בין ישראל והפלסטינים. ב"א-שרק אל-אווסט" דווח הבוקר כי שרי החוץ הערבים ביקשו מאנשי האיחוד האירופי לסייע בתיווך בין שני הצדדים בצל ההצהרות מצד הנשיא הפלסטיני אבו מאזן ואנשי הרשות הפלסטינית, שלפיהן ארה"ב לא תשוב להיות מתווכת במשא ומתן לשלום לאחר ההכרזה על ירושלים כבירת ישראל.

עם זאת, הבכירים הערבים הבהירו, כי לוושינגטון עדיין יש תפקיד מרכזי בתהליך זה, ובעיקר לאור העובדה שהיא צפויה להציג את תוכנית השלום החדשה שלה בקרוב כפי שאמרה שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי.

גורם דיפלומטי אירופי ציין בפני העיתון הערבי היוצא לאור בלונדון כי האירופים לא חושבים שהם יכולים למלא את תפקיד האמריקנים, אלא יכולים לסייע לה, וזאת בעיקר בשל היחסים הקרובים בין ארה"ב וישראל. הוא סבר כי רק ארה"ב יכולה ללחוץ על ישראל לקבל את הסכם השלום.