אאא

העיתון הגרמני "דר שפיגל" דיווח הערב (ב') על מותו של הנאצי אוסקר גרונינג, מי שכונה "מנהל החשבונות של אושוויץ", בגיל 96 זאת מבלי שבילה יום אחד בבית הסוהר.

ב-2015 היה גרונינג אחד האחרונים שהורשעו באירופה על פשעים נגד יהודים בתקופת השואה. גרונינג נידון לארבע שנות מאסר על סיוע לרצח 300 אלף יהודים במחנה ההשמדה אושוויץ. גרונינג לא לקח חלק ברצח היהודים, וכונה "מנהל החשבונות" מכיוון שהיה אחראי על מיון וספירת הכסף והחפצים של היהודים שהובאו למחנה ההשמדה. במשפטו טען שהוא היה רק "בורג במערכת".

גרונינג הורשע ביולי 2015. הוא ערער על העונש וכניסתו לכלא התעכבה. שנה אחרי הרשעתו פנו עשרות ניצולים ממחנה ההשמדה אושוויץ לבית המשפט העליון בגרמניה בבקשה להכרעה מהירה בערעורו – כדי שגרונינג ירצה מאסר לפני שימות.

למרות פניית הניצולים, שורת ערעורים שהגיש מנעו את כניסתו של גרונינג לכלא. בסוף 2017 קבע בית המשפט שגרונינג כשיר לרצות מאסר למרות גילו המתקדם ומצבו הבריאותי, אך גרונינג ערער פעם נוספת לבית המשפט וטען שההחלטה "מפרה את זכותו לחיות".

גם הטענה הזו נדחתה. לפני כחודשיים, שנתיים וחצי אחרי ההרשעה, פסק בית המשפט העליון כי למרות גילו המבוגר הוא כשיר לרצות מאסר. בתחילת החודש ביקש הנאצי הקשיש חנינה בגלל בריאותו הרופפת. לפי "דר שפיגל" גרונינג מת ביום שישי בבית חולים שבו התאשפז.