אאא

בהמשך להודעת שירות הביטחון הכללי היום (שני) בצהרים בדבר חשיפת תשתית של פלסטינים, מרצועת עזה, איו"ש ותושבי מזרח ירושלים, שהבריחה בחודשים האחרונים אמצעי לחימה תקניים מרצועת עזה לגדה המערבית באמצעות אזרח צרפתי, עובד בקונסוליה הצרפתית בירושלים.

לוחמי יחידת המסתערבים של משמר הגבול/משטרת ישראל הפועלת בירושלים הביאו למעצרם של שלושה חשודים ברשת ביניהם תושב מזרח ירושלים, העובד כמאבטח בקונסוליה הצרפתית בירושלים, וכן פלסטיני מרצועת עזה ששהה שלא כחוק באיו"ש.

שגרירות צרפת בישראל פרסמה הערב (שני) תגובה רשמית לפרשה. "איש צוות טכני של הקונסוליה הצרפתית בירושלים נעצר על ידי הרשויות הישראליות בגין האשמות חמורות לחשד בסחר בנשק", מסרה השגרירות שהוסיפה: "אנחנו מייחסים לפרשה הזאת חשיבות רבה".

בנוסף, הבהירו בשגרירות כי "שר החוץ דרש לפתוח בחקירה אדמיניסטרטיבית מיידית במקום שהופקדה בידי המפקח הכללי במשרד החוץ. החקירה תאגד את כלל המידע העומד לרשותנו הנוגע לפרשה הזאת. מדובר גם בהסקת מסקנות שתאפשר לצוות עובדי הקונסוליה הכללית להמשיך בעבודתם החשובה בתנאים הטובים ביותר ובנסיבות קשות".

במקביל, הבהירו בשגרירות כי "היות שמדובר במקרה שנדון בבית משפט ישראלי, אין אנו מגיבים עליו ואנחנו משגיחים שכלל זכויותיו של בן-ארצנו יכובדו. בן-ארצנו זוכה להגנה קונסולרית מלאה ולביקורים מטעם שגרירותנו בתל אביב, גם של השגרירה עצמה. אנחנו עומדים בקשר רציף עם משפחתו של בן-ארצנו ועם הרשויות הישראליות".

כזכור, מהחקירה בשב"כ עולה כי אמצעי הלחימה הועברו דרך מעבר ארז באמצעות רומן פרנק, אזרח צרפתי, המשמש כעובד בקונסוליה הצרפתית בירושלים.

עובד הקונסוליה הבריח את אמצעי הלחימה במספר הזדמנויות בחודשים האחרונים, תוך ניצול הרכב הקונסולרי של הקונסוליה הצרפתית, אשר זכה להקלות בבידוק הביטחוני במעבר הגבול, כנהוג לגבי כלי רכב אלו.

עובד הקונסוליה ביצע 5 העברות של אמצעי לחימה דרך המעבר, במסגרתם העביר כ-70 אקדחים ו-2 רובי סער.

עובד הקונסוליה הצרפתית שהבריח את הנשק (צילום: תקשורת שב''כ)
עובד הקונסוליה הצרפתית שהבריח את הנשק (צילום: תקשורת שב"כ)

עובד הקונסוליה קיבל את אמצעי הלחימה מפלסטיני תושב רצועת עזה, המועסק ב"מרכז התרבות הצרפתי" ברצועה. לאחר שמימש את ההברחה, העביר את אמצעי הלחימה לגורם באיו"ש שמכר אותם לסוחרי אמל"ח.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בין העצורים שהיו מעורבים בהברחת אמצעי הלחימה ישנם תושב מזרח ירושלים, העובד כמאבטח בקונסוליה הצרפתית בירושלים, וכן פלסטינים מרצועת עזה ששהו שלא כחוק באיו"ש. במסגרת החקירה נעצרו עד כה 9 חשודים וכנגד 6 מהם יוגשו היום כתבי אישום על ידי פרקליטות דרום.

מהחקירה עולה בבירור כי עובד הקונסוליה הצרפתית פעל בתמורה לרווח כספי, על דעת עצמו וללא ידיעת הגורמים הממונים עליו. עוד נחשף בחקירה כי חלק מהחשודים אף היו מעורבים בהברחת כספים מרצועת עזה לאיו"ש.

גורם בכיר בשב"כ אומר כי "מדובר באירוע חמור ביותר, בו נוצלו באופן ציני החסינויות וזכויות היתר המוענקות לנציגויות זרות בישראל לטובת הברחת אמל"ח תקני, בהיקף של עשרות כלי נשק שעלולים לשמש לפיגועי טרור נגד אזרחים ישראלים ואנשי כוחות הביטחון".

על רקע מעצרם לחקירה של חשודים העובדים בקונסוליה הצרפתית, התנהלה החקירה בתיאום עם משרד החוץ הישראלי ותוך עדכון שוטף של הרשויות הצרפתיות.