אאא

בשעה האחרונה (רביעי) הוגשה עתירה דחופה לבית המשפט העליון, של משפחת התינוק שטבע בג'קוזי בבית המלון אשדוד, בבקשה שלא להשחית ולפגוע בגופת הפעוט.

עורך הדין איתמר בן גביר שנשכר לצורך יצוג בעתירה יחד עם עורך הדין משה אלמליח כותב בעתירה כי היא מוגשת בראש ובראשונה כדי לעשות חסד של אמת עם תינוק קטן שסיים את חייו בתוך חודש ימים, וזעקתו עולה בארץ ובשמים: "אל תשחיתו את גופתי".

בעתירה נטען כי ניתוח שלאחר המוות הוא פגיעה קשה בכבוד המת ואיסור גמור וחמור בתורת ישראל ונטען כי ניתוחים כגון זה נעשים כאשר סיבת המוות לא הובררה כל צרכה, אלא שבמקרה דנן נטען בעתירה כי בידי המשטרה ראיות למכביר על סיבת המוות ועקב הוראות צו איסור פרסום הדברים ימסרו לבית המשפט בדלתיים סגורות.  

"שאלה אחרת", נטען בעתירה, "היא שאלת משקלו של כל אינטרס ואינטרס ועל כפות המאזנים בתיק זה עומדת שלילת טענת הגנה אפשרית (דחוקה מאוד מאוד מאוד) אל מול הפגיעה בכבוד המת, ולמעשה הפגיעה החוקתית: הפסיקה הישראלית קבעה לא אחת כי הזכות לכבוד עומדת לאדם גם לאחר מותו! כך למשל נקבע כי כבוד האדם שבחוק היסוד כבוד האדם וחירותו פורש עצמו גם על כבוד המת וכי כבוד המת כולל בתוכו גם את כבודם של בני המשפחה וכפי שנפסק בפרשת קסטנבאום המפורסמת: 'כבוד האדם אינו רק כבודו של האדם בחייו. זהו גם כבודו של אדם לאחר מותו, וזהו גם כבודם של יקיריו השומרים את זכרו בליבם'. 

"העותרים יטענו כי בעידן הנוכחי יש לתת משקל רב לפגיעה החוקתית שנוצרה, יש גם לדון בדברים על פי פסקת ההגבלה ולנהוג באופן מידתי על כל מבחני המשנה הקיימים (קשר רציונאלי, אמצעי שפגיעתו פחותה, פרופורציה בין האמצעי למטרה) הרי שיש לבטל החלטת בית המשפט השלום ולהוציא צו על תנאי ולהופכו להחלטי".

טענה נוספת של העותרים היא כי בעידן של היום יכולה המשטרה להסתפק בבדיקות חלופיות שיאפשרו לקבל נתונים שונים וכי בכל מקרה נסיבות העניין והעובדה כי הדברים ידועים היטב למשטרה דווקא מלמדות על כך שאין במקרה דנן לערוך את הנתיחה. 

העותרים מדגיישם כי קיים אמצעי חלופי מאחר וניתן לערוך בדיקה חלופית שלא תגרום לפגיעה בכבוד המת, לה אינם מתנגדים. העותרים מבקשים מבית המשפט להוציא צו ביניים ולעכב את הנתיחה עד לאחר דיון והחלטת בית המשפט העליון. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

עו"ד איתמר בן גביר אומר כי "מדובר בתיק שבו נזעקת זעקת התינוק וזעקת כל העולם היהודי, אני מקווה שבית המשפט העליון יאזן בין האינטרסים השונים וישקול גם שיקולים של כבוד המת, אפשר וניתן לסיים פרשה זו ולהביא העולל לקבורה במדינת ישראל מבלי להשחית את גופתו ולפגוע בכבודו".

עו"ד משה אלמליח אומר כי "ניתוח שלאחר המוות הוא מצב בלתי הפיך, וברור לנו שסיבת המוות ידועה למשטרה ויש להצטער כי המשטרה מתעלמת מריגשות הציבור וכבוד הנפטר ומבקשת לפגוע בתינוק".

כפי שדווח מוקדם יותר ב"כיכר השבת", אם הפעוט החרדי, בן ה-4 שבועות, הובאה אמש בחזרה לחדר המלון באשדוד בו מצא התינוק את מותו, בכדי לשחזר את נסיבות המוות. האם הובאה תחת אבטחה, ומצלמות האבטחה תיעדו את כניסתה בליווי חוקרים ושוטרי משמר הגבול. התיעוד פורסם לראשונה בחברת החדשות.

יצוין כי בית המשפט הוציא צו איסור פרסום על פרטי החקירה, כך שבשלב זה לא ניתן להרחיב על ההתפתחויות בחקירה. מעצר האב הוארך אמש בשישה ימים, משום שלדברי המדינה הוא חשוד בשיבוש חקירה, ומעצר האם הוארך בחמישה ימים, עד ליום ראשון הקרוב, בחשד לפלילים.