אאא

בצה"ל מגיבים לראשונה בצורה מסודרת על סערת הסרטון שהופץ אמש (שני) ברשתות החברתיות בו מתועד אירוע על גבול המערכת ברצועת עזה, ובו נראה צלף צה"ל פוגע בפלסטיני שעמד ליד הגדר ולאחר מכן חבריו החיילים חוגגים את הירי בצהלות שמחה.

על פי דובר צה"ל הסרטון צולם ביום שישי, ה 22/12/17 אחר הצהריים, במהלך הפרות סדר אלימות במרחב כיסופים. "הסרטון מתעד חלק קצר מההתמודדות עם הפרת סדר אלימה, שכללה זריקות אבנים וניסיונות חבלה בגדר, ונמשכה כשעתיים. במהלך הפרת הסדר ננקטו צעדים רבים לפיזורה, לרבות כריזה וקריאה לעצירה, הפעלת אמצעים לפיזור הפגנות וירי לאוויר", מתאר דובר צה"ל.

"משכל אלה לא הועילו בוצע ירי של כדור בודד לעבר אחד החשודים בארגון והובלת האירוע כשהוא נמצא מטרים ספורים מהגדר. כתוצאה מהירי הוא נפגע ברגלו ונפצע".

בצה"ל מדגישים כי הסרטון לא צולם מהעמדה ממנה בוצע הירי, והוא צולם על ידי חייל שאינו שייך באופן אורגני לכוח שירה. עוד נמסר כי לאחר השלמת התחקיר המבצעי המלא ע"י שדרת הפיקוד הרלוונטית יועברו ממצאיו, כמקובל, לבחינת הפרקליטות הצבאית.

"באשר לצילום בלתי מורשה של אירוע מבצעי, הפצת החומר המצולם וההתבטאויות הנשמעות בו, יצוין כי אלו אינן הולמות את הרוח ומידת האיפוק המצופה מחיילי צה״ל ויטופלו במישור הפיקודי בהתאם", נמסר בהודעה.

הסרטון עורר תגובות רבות גם במערכת הפוליטית ויו"ר 'הבית היהודי' השר נפתלי בנט מיהר להגן על החיילים ואמר "חיילי צה"ל שומרים על חיינו. אנחנו שומרים עליהם. לא מפקירים חיילים".

"עדיף חייל צה"ל צוהל מאבא אבל", הוסיף שר החינוך.