אאא

משרד המשפטים האמריקאי פתח בחקירה נגד וואווי, בחשד שהפרה את הסנקציות שהוטלו על איראן - כך מסרו גורמים המקורבים לנושא לוול סטריט ג'ורנל. המקורות שחשפו את החקירה לא ידעו לומר באיזה שלב היא או עד כמה חמור המקרה; ממשלת ארה"ב והחברה סירבו להגיב לדיווח.

בשבועות האחרונים נודע שארה"ב הטילה מגבלת סחר ל-7 שנים על ZTE הסינית, לאחר שנתפסה בשבירת האמברגו ובהעברת ציוד מתוצרת אמריקאית ללקוחות באיראן. מאז שנחשף דבר החקירה, החלו משקיעים למכור את מניותיה של וואווי, כמו גם של חלק ממספקיה כלומנטום וקוואלקום, שבונות עבורה שבבים שונים.

היחסים העכורים בין הממשל האמריקאי לוואווי הגבירו את המתח הקיים בין ארה"ב וסין, על רקע מגבלות הסחר שהטיל הנשיא טראמפ. ממשלת ארה"ב כבר הטיחה האשמות קשות בוואווי על רקע חשדות לשיתוף פעולה מודיעיני שלה עם סוכנויות ביון סיניות, וגורמים בכירים ב-CIA וב-FBI אף הגדירו את החברה כסכנה לביטחון הלאומי. החברה טענה מצידה שמדובר בהאשמות על רקע חששות מתחרות סינית ושאין לה כל קשר לריגול ממשלתי.

לפי הערכות, ההאשמות הללו נועדו להחליש חברות סיניות בתחרות על תשתיות וטכנולוגיות תקשורת הדור ה-5, שעל בסיסן ייבנו תעשיות כרכב אוטונומי, בינה מלאכותית ורובוטיקה.