אאא

תעשיית הרכב העולמית בלחץ לנוכח איומים מצד תקנות איכות הסביבה. דיימלר, החברה האם של מרצדס-בנץ פרסמה בסוף השבוע אזהרת רווח - בפעם השנייה השנה.

לפי פרסומי דיימלר, הרווח התפעולי של החברה צפוי לרדת השנה בכעשרה אחוזים. הודעתה הרשמית של דיימלר תולה את האשמה בצמד גורמים עיקריים. לפי היצרנית, הירידה ברווח נובעת מ"גורם עיקרי הקשור בעלייה בהוצאות הצפויות עקב הליכים ממשלתיים ואמצעים שננקטו באזורים מסוימים בכל הנוגע לרכבי דיזל של מרצדס-בנץ". כן הדגישה דיימלר כי "בנוסף, קיים עיכוב במסירות רכבים מסחריים של מרצדס".

הודעתה של דיימלר אינה מפתיעה. בחודש שעבר פרסמה BMW אזהרת רווח ראשונה זה עשור - בה הסבירה היצרנית הבווארית שהכנסותיה ייפגעו עקב הסכמי סחר עולמיים וגם עקב מבחנים חדשים לקביעת רמות זיהום של רכבים – אותם מבחנים שבגללם נאלצת מרצדס לקצץ את תחזיות הרווח שלה.

מכונית BMW (צילום: שאטרסטוק)
מכונית BMW (צילום: שאטרסטוק)
הגדלה

שיעור הירידה ברווח התפעולי שצופה BMW דומה לזה שצופה מרצדס-בנץ: עשרה אחוזים. לפי BMW, אחת הבעיות העיקריות נוגעת לעלויות הפיתוחים הטכנולוגיים שנדרשים כדי להתאים את מנועי החברה לתקנות הזיהום החדשות שנכנסו לתוקף לאחרונה באירופה וייכנסו לתוקף בישראל בתחילת השנה הבאה.

יצרנית רכב גרמנית שלישית, אאודי, נמצאת גם היא בעיצומה של פרשיית זיהום, במסגרתה נדרשת החברה לשלם קנס של 800 מיליון יורו.