אאא

לכלכלה ולביטחון יש קשר הדוק ביניהן, ובדרך כלל כלכלה חזקה עוזרת לחזק את הביטחון ולהפך. בהתאם, הפורום הכלכלי העולמי (WEF) הביא בחשבון גורמים הקשורים לביטחון המדינה בעת חישוב דירוג המדינות התחרותיות, שפורסם בחודש שעבר. הגורמים המדוברים הם הסכנה של פשע מאורגן, טרור, שיעור מקרי רצח והמהימנות של המשטרה. הם היוו חלק מהניקוד של כל מדינה ועזרו לקבוע את הדירוג שלהן.

עם זאת, חישוב הניקוד שכל מדינה קיבלה רק בארבע תת הקטגוריות הללו המייצגות את הביטחון, מציג תמונה מעט שונה מזו של דירוג התחרותיות. כך למשל, בעוד שארה"ב נבחרה ראשונה בדירוג התחרותיות, היא מסתפקת רק במקום ה-56 מתוך 140 מדינות בדירוג הביטחון – מקום אחד מתחת לסין.

במקום הראשון ובתואר המדינה הבטוחה ביותר בעולם זוכה פינלנד, שנהנית משיעור של 1.4 מקרי רצח לכל 100 אלף אנשים. אחריה מדורגת סינגפור, שזכתה בציון מושלם הן בקטגוריית שיעור מקרי רצח (בזכות 0.3 מקרי רצח לכל 100 אלף בני אדם) והן בקטגוריית תקריות טרור. איסלנד, עומאן ושווייץ סוגרות את החמישייה הראשונה.

בעוד המדינות הללו זכו לציונים גבוהים במיוחד, התמונה בישראל מעורבת יותר. בקטגוריות מקרי רצח ותקריות טרור התקבלו ציונים טובים של 97.1 ו-94.2, בהתאמה, אך בקטגוריית מהימנות המשטרה הציון עומד על 69.7 (לשם השוואה, פינלנד קיבלה בקטגוריה הזו 96.8) ובקטגוריית סכנת פשע מאורגן הציון נמוך אף יותר ועומד על 67.4 (בפינלנד הציון עמד על 96.7). עם זאת, ניתן להתנחם בכך שעם ציון כולל של 328, ישראל נחשבת למדינה בטוחה יותר מארה"ב עם ציון כולל של 316.3. לשם השוואה, תימן הנחשבת לאחת המדינות הכי פחות בטוחות מסתפקת בציון של 160.9 בלבד.

ניו זילנד, לוקסמבורג, הונג קונג, איחוד האמירויות הערביות ויפן מייצגות את שאר המדינות בעשירייה הראשונה.

10 המדינות הבטוחות בעולם:

10. יפן

9. איחוד האמירויות הערביות

8. הונג קונג

7. לוקסמבורג

6. ניו זילנד

5. שווייץ

4. עומאן

3. איסלנד

2. סינגפור

1. פינלנד