אאא

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית שתי הצעות חוק שמיועדות להטיל סנקציות על הורים שמסרבים לחסן את ילדיהם ומאפשרים להרחיק ממוסדות הלימוד מורים ותלמידים לא מחוסנים.

על פי הצעת החוק של חברי הכנסת יואל חסון מהמחנה הציוני ושולי מועלם רפאלי מהבית היהודי, הורה שיסרב לחסן את ילדו, יאבד נקודת מס הכנסה עד לגובה של 2,000 שקל. כן אישרה המליאה את הצעת החוק של ח"כ מירב בן ארי מכולנו, שלפיה מנכ"ל משרד הבריאות יוכל למנוע בתקופת מגיפה כניסת תלמידים ומורים לא מחוסנים לבתי הספר, גני הילדים והמוסדות להשכלה גבוהה.

הצעת החוק של חסון ומועלם-רפאלי תאפשר הטלת סנקציות על הורים שאינם מחסנים את ילדיהם. ההצעה נוסחה בסיוע עמותת "מדעת" ונתמכת על ידי ההסתדרות הרפואית ואיגוד רופאי הילדים. היא מגדירה מדיניות לאומית בנושא החיסונים וקובעת דרכי טיפול ב"סרבני החיסונים".

לפי ההצעה, משרד הבריאות יחויב לנהל מעקב אחרי ילדים שלא חוסנו, להתריע על כך בכתב בפני הוריהם, ואם ההתראה לא תעזור - ההורים יזומנו למפגש הסברה מיוחד. בסיומו, אם לא ישתכנעו, יתבקשו לחתום על טופס סירוב. הורה שלא יחסן את ילדו יהיה חשוף לסנקציה כלכלית בדמות שלילת נקודת זיכוי במס הכנסה בשווי של עד 2,000 שקל.

ח''כ שולי מועלם רפאלי (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
ח"כ שולי מועלם רפאלי (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
הגדלה

בנוסף, ההצעה מאפשרת למשרד הבריאות להרחיק תלמידים לא מחוסנים ממוסדות חינוך בעת חשש להתפרצות מחלה. הסנקציה של שלילת נקודות מס אפקטיבית בעיקר באזורים עשירים והיא תגן הרבה פחות על ילדים באזורים חרדיים וערביים.

יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה יואל חסון אמר ש"אני מברך על החלטת המליאה לרפא את המערכת החולה. מדובר בפתרון לטווח ארוך שישמור על בריאות ילדנו״. מועלם רפאלי אמר ש"החוק נותן למדינה סל רחב של כלים המאפשרים לפעול באופן הדרגתי מול הורים שאינם מחסנים את ילדיהם – באמצעות הסברה, בהנגשת החיסונים ובאמצעות כלים אחרים".

החוק של בן ארי נוסח בשיתוף עם הסתדרות הרפואית. הוא קובע כי בתקופת מגיפה יוכל מנכ"ל משרד הבריאות לאסור על כניסתם למוסדות חינוך של מורים ותלמידים בלתי מחוסנים. החוק יחול על גני ילדים, בתי ספר ומוסדות להשכלה גבוהה, כלומר גם על סטודנטים ומרצים.

מי שסיבות בריאותיות מונעות מהם להתחסן, יוחרגו מהחוק.

לדברי בן ארי, "בריאות הציבור בעלת ערך עליון ועלינו לעשות כל שביכולתנו כדי למנוע חולי ומקרי מוות רק בשל החלטות חסרות אחריות של הורים שבוחרים לא לחסן את ילדיהם". היא הסבירה ש"חיסונים אינם מגנים במאת האחוזים וכאשר ילד שאינו מחוסן מגיע לגן או לבית הספר, קיים חשש כי הוא עלול להדביק גם ילדים שחוסנו".