אאא

פייסבוק שקלה בעבר לגבות ממפתחי אפליקציות ומפרסמים תשלום בעבור גישה מתמשכת למידע של משתמשים - כך לפי תכתובות פנימיות של החברה שהגיעו לידי הוול סטריט ג'ורנל.

התכתובות הן חלק ממסמכים שהגישה פייסבוק לבית המשפט בעקבות תביעה שהגישה נגד בעבר חברה בשם Six4Three. הן נמסרו השבוע לידי הפרלמנט הבריטי בעת שמייסד החברה נפגש עם יו"ר ועדת הפרלמנט שחוקרת את השפעת הפייק ניוז, דמיאן קולינס. המידע שמתקבל מתכתובות אלו חלקי, שכן הן מוצגות מחוץ להקשר וחלקן מצונזרות. השבוע, למשל, טען קולינס שעולה מהן שפייסבוק ידעה כבר ב-2014 על התערבות של גורמים רוסיים באתר, אך בדיקה מעמיקה של התכתובות העלתה שלא כך הדבר.

התכתובות שהועברו לג'ורנל מתחילות בסתיו 2012, חודשים ספורים אחרי ההנפקה המאכזבת של החברה (מניית פייסבוק החלה לצבור תאוצה רק כשנה לאחר מכן). באותה עת, עשרות אלפי מפתחים חיצוניים יכלו לגשת למידע הפרטי של מאות מיליוני משתמשים דרך פלטפורמות המפתחים של פייסבוק. וזאת, מבלי לספק תמורה כלשהי לחברה. פייסבוק שקלה לשנות את המדיניות, והעובדים דנו בדרכים לקבל יוצר הכנסות ומידע מהמפתחים.

עובד אחד הציע לחסום את הגישה למידע "בבת-אחת לכל האפליקציות שלא משלמות לפחות 250 אלף דולר בשנה כדי לקבל גישה למידע". תכתובות אחרות עסקו באפשרות לרכישת פרסומות בפייסבוק בתמורה לגישה למידע משמתמשים.

מפייסבוק נמסר בתגובה: "ניסינו להבין איך לבנות עסק בר-קיימא. היו לנו הרבה דיונים פנימיים על איך אנחנו יכולים לעשות את זה". מנהל פלטפורמת המפתחים של פייסבוק, קונסטנטינוס פאפמילטיאדיס, הוסיף: "המסמכים מספרים רק חלק מהסיפור ומוצגים בדרך מאוד מטעה ללא הקשר נוסף".