אאא

עשירי העולם הפסידו 511 מיליארד דולר מתחילת השנה, אחרי שרווחי השיא במחצית הראשונה של 2018 נמחקו על ידי המפולת שמשתוללת בשווקים בשבועות האחרונים.

החששות ממלחמת הסחר בין סין לארה"ב והדאגה הגוברת לנוכח הסימנים המוקדמים להאטה כלכלית בארה"ב גררו את השווקים לירידות חדות והותירו את 500 האנשים העשירים בעולם, לפי בלומברג, עם הון נקי של 4.7 טריליון דולר – נכון לסגירת המסחר ביום שישי.

הסכום המעודכן משקף את הירידה השנתית השנייה בגודלה בהון המוערך של עשירי העולם לפי הרשימה של בלומברג שהושקה ב-2012, והיא משקפת פניית פרסה חדה מהמגמה בתחילת השנה, כאשר השווקים האופטימיים דחפו את המיליארדרים לשווי של 5.6 טריליון דולר.

"החרדה של המשקיעים מטפסת גבוה", אמרה קייטי ניקסון, מנהלת השקעות ראשית ב-Northern Trust Wealth Management. "אנחנו לא צופים מיתון, אבל מודעים לסיכוני ההאטה בצמיחה הכלכלית".

אפילו ג'ף בזוס, שרשם את העלייה הגבוהה ביותר ברווח ב-2018, לא הצליח להינצל מהתנודתיות בשווקים. הרווח שלו הגיע לשווי שיא של 168 מיליארד דולר בספטמבר - עלייה של 69 מיליארד דולר מתחילת השנה - ונפל מאז ב-53 מיליארד דולר, סכום גבוה יותר משווי השוק של דלתא איירליינס או פורד מוטור. את הנפילות של סוף השבוע סיים בזוס עם שווי הון של 115 מיליארד דולר – עלייה של 16 מיליארד דולר מתחילת השנה.

השנה האחרונה האירה פנים עבור מייסד אמזון הרבה יותר מאשר למארק צוקרברג, שרשם את ההפסד הגדול ביותר מבין 500 עשירי העולם. ענקית הרשת החברתית פייסבוק דילגה השנה ממשבר למשבר, ושווי ההון של המייסד צוקרברג נחתך ב-23 מיליארד דולר. ביל גייטס ו-וורן באפט, שמדורגים במקומות השני והשלישי ברשימת עשירי העולם, הפסידו מתחילת השנה 2.8 ו-6.4 מיליארד דולר בהתאמה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בסך הכל, 173 המיליארדרים האמריקאים, הקבוצה הגיאוגרפית הגדולה ביותר ברשימה, הפסידו 5.9% מההון שלהם מאז ינואר, ונשארו עם שווי כולל של 1.9 טריליון דולר.

מלבד בזוס, האדם היחיד ברשימת עשרת עשירי העולם שרשם רווח בשנה האחרונה הוא ברנאר ארנו הצרפתי. האיש העשיר באירופה ומנכ"ל תאגיד האופנה שמחזיק (בין היתר) בלואי ויטון הרוויח ב-2018 4 מיליארד דולר.

בגזרה הישראלית, האחים עופר מסכמים את 2018 עם חיוך, בעוד שני המיליארדרים הישראלים האחרים שנכנסו לרשימה של בלומברג רשמו הפסדים. אייל עופר, הישראלי העשיר בעולם לפי הרשימה, רשם רווח של 796 מיליון שקל והונו מוערך ב-9.3 מיליארד דולר. עידן עופר הרוויח 781 מיליון דולר כאשר החברה לישראל שבבעלותו זינקה מתחילת השנה ב-71% והובילה את מדד הדגל בבורסה בתל אביב. עידן עופר סיים את השבוע האחרון עם הון בשווי 4.2 מיליארד דולר.

לשרי אריסון השנה פחות האירה פנים, והיא הפסידה 660 מיליון שקל בשנה שבה נפרדה מחברת הנדל"ן שיכון ובינוי ומבנק הפועלים, אחרי 21 שנים שבהן שלטה משפחתה בבנק. שווי ההון של אריסון מוערך ב-5.2 מיליארד דולר. הישראלי הנוסף ברשימה הוא סטף ורטהיימר שהפסיד 250 מיליון דולר מאז ינואר 2018 והונו מסתכם ב-5.6 מיליארד דולר.