אאא

קייט ומייגן גורמות מדי יום לאלפי מעריצות מושבעות מכל רחבי העולם לייחל לכל תמונת פפראצי, לרוץ לרכוש כל פריט לבוש שנראו מתהלכות איתו בפומבי ולגרום לו לאזול מן המלאי במהירות שיא. אם כך, לא פלא כי צביון העיצוב הכי חדשני של 2019 מגיע אלינו הישר ממשכן המלוכה האנגלי. בארוק, שמו.

קורס מזורז: בארוֹק הוא סגנון אמנותי שהמריא באיטליה בתחילת המאה ה-18 לפני שהתפשט ברחבי אירופה והתמקם בה, בארמון בקינגהאם, למשל. הבארוק התאפיין ברגשניות, דינמיות ופאר ופנה אל השכל והשכנוע. הוא צידד במורכבות, מיזוג ניגודים, תנועה ודרמטיות בניגוד לסטייל הרנסאנסי שהתאפיין בסימטריה, איזון ורוגע.

מקורו של המונח "בארוק" כנראה נעוץ במילה הפורטוגזית Baroco, שמשמעותה "פנינה בעלת צורה חריגה", ואשר שימשה את מבקרי האמנות של תחילת המאה ה-18 לתאר דבר לא מושלם, כיוון שאמנות המאה ה-17 נחשבה לאמנות אנטי-קלאסית ביחס לרנסאנס, כאמור.

בספרו של ההיסטוריון דייוויד ווטקין, "תולדות האדריכלות המערבית", הוא הרחיק לכת עד כדי כך שתיאר את שיפוצה של טירת וינדזור בשנת 1700 כ"חללים הפנימיים בסגנון בארוק הראוותניים ביותר שבוצעו אי פעם באנגליה". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אז איך אנחנו יכולים לצפות לראות את הטרנד הזה בא לידי ביטוי? דרך פרטים כמו רגליים מעוטרות ומלאות נוכחות לכיסאות, שולחנות, אמבטיות ועוד, קרניזים כבדים, לא מעט זהב ובאופן כללי, תחושה של גרנדיוזיות.

"סגנון הבארוק ופריטים מעוטרים יחזרו בשנת 2019", אומר המעצב אוסטין, "למען האמת, הוא חוזר דרך הזרם המרכזי בשנים האחרונות, אבל הוא עדיין מאופק - כמו מינימליזם, ובקרוב מאד יותר ויותר אנשים יחבקו אותו וישקיעו בו התלהבות ודרמה וגדולה".

לקבלת דוגמא מודרנית, קחו את חדר האמבטיה האלגנטי הזה בעיצובו: עם הגימור המתכתי של כף הרגל, מראה מוזהבת ופמוטי מוטיבים טבעיים, החלל מתאים בדיוק למלכה.

צילום: מתוך האינסטגרם maureenstevensdesign@
צילום: מתוך האינסטגרם maureenstevensdesign@
הגדלה