אאא

גוגל השיקה תוסף מיוחד לדפדפן כרום, שנועד להודיע למשתמש כשסיסמאות שלו מגיעות לידי פושעי סייבר. התוסף, Password Checkup שמו, מבצע בדיקה רציפה של HaveIbeenPwnd, מסד נתונים המכיל רשימה ובה יותר משני מיליארד סיסמאות שהפיצו פושעים.

התוסף לא מעביר את הפרטים שלכם לגוגל - ולמעשה, אף מצפין ומערבל אותם בצורה שלא מאפשרת שימוש במקרה של גניבה. מדובר בכלי שימושי ביותר, שכן פעילותם של פושעי סייבר רק גואה משנה לשנה, ומסדי נתונים נגנבים בתכיפות גבוהה. משתמשים רבים נוטים להשתמש באותה סיסמה עבור מספר שירותים, ולכן האקר שהשיג סיסמה יוכל להשתמש בה כמפתח-מאסטר.

מאגר HaveIbeenPwnd כולל מספר גדול של רשימות סיסמאות שמסתובבות ברשת האפלה ומיורטות מפעם לפעם בידי מומחי אבטחה. המסד מקל על משתמשים לדעת האם הסיסמה שלהם בסיכון, ותוסף הדפדפן החדש יוכל לעדכן אותם פרואקטיבית.

המלצתנו היא לנקוט בצעדי זהירות נוספים כמו שימוש באפליקציית ניהול סיסמאות. אלו הם יישומים שמסוגלים לייצר סיסמה חזקה ומשתנה לכל אתר ושירות, כשעל המשתמש לזכור רק את הסיסמה למנהל עצמו. כמו כן, מומלץ להשתמש בכלי אימות דו שלבי, אשר מחייבים הזנת קוד נוסף לפני כניסה לשירות. כמו כן, עדיף לסנכרן קוראי טביעות אצבע אם יש כאלה במחשב ובטלפון שלכם, ולהקשות על עברייני הרשת.