אאא

הקריירה של ריאן גרייבס, השכיר הראשון באובר, התחילה בציוץ אחד. כעת, בעקבות ההנפקה של חברת הנסיעות השיתופיות ביום שישי האחרון, ועם שווי שוק של כ-70 מיליארד דולר, גרייבס הוא איש עשיר מאד. מגזין פורבס העריך את הונו ביותר ממיליארד דולר.

בינואר 2010, פחות משנה לאחר שנוסדה אובר, צייץ המנכ"ל דאז טראוויס קלאניק: "מחפש מנהלי פיתוח עסקי יזמיים וקילרים, עבור שירות מבוסס לוקיישן. קדם השקה, הון גדול. טיפים?".

גרייבס הגיב לציוץ של קלאניק: "הנה טיפ בשבילך. תשלח לי אימייל".

גרייבס עזב מאז את אובר, אבל בקשת העבודה יוצאת הדופן שלו הובילה אותו לאחת מתקופות הכהונה הארוכות בתולדות החברה – הוא היה שם אפילו זמן רב יותר מקלאניק שפרש ב-2017.

בתפקידו האחרון כיהן גרייבס כסגן נשיא הפעילות הגלובלית, אבל הוא ביצע מספר תפקידים באובר, וגם כיהן זמן קצר כמנכ"ל לפני שהחזיר את המושכות לקלאניק ב-2011.

"היום הראשון של ריאן גרייבס היה ב-1 במרץ והוא התחיל עם כל המנועים פתוחים", כתב קלאניק בפוסט שסיפר על שורשיה של אובר. "הוא למד מהר את חוקי עולם הסטארטאפים והשקיע מאד כדי להקים את הצוות של אובר ולהפוך את ההשקה והצמיחה בסן פרנסיסקו להצלחה עצומה".

ב-2010, ניסיון העבודה של גרייבס כלל משרה של ניהול בסיס נתונים בג'נרל אלקטריק והתנסות קצרה בפיתוח עסקי עבור פורסקוור, שם נתן את שירותיו בחינם, אחרי שמועמדותו נדחתה בתחילה.

"עברתי על קרייגסליסט, טוויטר וערוצים נוספים בחיפוש אחר המועמד המתאים", כתב קלאניק. "התוצאה היתה הצעת העבודה והמענה המגניבים ביותר שאי פעם ראיתי".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

במהלך שנותיו באובר נחשב גרייבס לאיש הנחמד, בניגוד בולט להתנהלותו האגרסיבית של קלאניק, והיה אהוד בקרב חבריו לעבודה כמו גם בקהילת ההייטק הרחבה.

כריס סאקה, מראשוני המשקיעים באובר, כתב מספר ציוצים חמים על גרייבס לאחר שנודע כי הוא פורש. גרייבס וסאקה הם חברים טובים, וגרייבס ואשתו אפילו בילו ערב אצל סאקה לפני שגרייבס התחיל לעבודה באובר. "גרייבס הוא המנהל שזוכה להכי הרבה כבוד באופן עקבי והוא נהדר ביצירת קונצנזוס", כתב סאקה.

במהלך התקופה הסוערת שעברה על אובר ב-2017, גרייבס בעיקר נעדר ממשרדו, וניכר היה כי צמצם אז את תפקידו בחברה.

גרייבס התחייב לתרום 14 מיליון דולר לפחות במניות של אובר לצדקה דרך קרן הפועלת לפתרון משבר המים העולמי ולהקצאת מי שתייה נקיים לקהילות ברחבי העולם.