אאא

המכסים שהשית נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על מוצרים סיניים הביאו להתפתחות תעשיית זיופים חדשה: מוצרים מתוצרת סין המוצגים כתוצרת וייטנאם ונשלחים כך לארה"ב - על כך מדווחת סוכנות בלומברג.

רשויות וייטנאם דיווחו אתמול כי חשפו עשרות תעודות מקור מזויפות ומשלוחים לא חוקיים של חברות המבקשות להימנע מהמכסים שהשית ממשל טראמפ על סחורות סיניות. זוהי אחת הפעמים הבודדות שבהן ממשלה כלשהי באסיה חשפה בפומבי התנהלות לא חוקית מאז פרץ משבר הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

על פי ההודעה, הזיוף של מדינת המוצא והמשלוח זוהה, בין השאר, בענפי הטקסטיל, תוצרת חקלאית, אריחים, דבש ומוצרי עץ. במסגרת ההונאה, יבואנים אורזים מחדש סחורות שהגיעו במקור מסין בארגזים שעליהם מוטבע הכיתוב "מייד אין וייטנאם" ולאחר מכן שולחים את הסחורה לארה"ב, אירופה ויפן בצירוף תעודת מקור וייטנאמית — כך לפי דיווח רשויות המכס בווייטנאם.

כך למשל, רשויות המכס בארה"ב חשפו משלוח של מוצרי עץ של יצרן סיני, שנארזו כמוצרים מתוצרת וייטנאם.

כעת, פקידי המכס בווייטנאם מאמצים נהלים שיסייעו להם לזהות את המוצרים הללו ולקנוס את העסקים שמתנהלים באופן לא חוקי.

וייטנאם חוששת כי תיענש על ידי ארה"ב משום שהיא מאפשרת לתוצרת סינית לזלוג לארה"ב לאחר שסומנה כווייטנאמית, כך לפי דו ואן סין, חבר המועצה הכלכלית הממשלתית, שאמר את הדברים בהודעה רשמית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

המשלוחים מווייטנאם לארה"ב רשמו זינוק של 40.2% ברבעון הראשון לעומת התקופה המקבילה אשתקד, זאת על רקע הירידה במשלוחים מסין. בעוד קיימות ראיות לכך כי העלייה נרשמה גם משום שיצרנים הזיזו שרשראות אספקה, אנליסטים תוהים לגבי מידת החוקיות של חלק מהמגמה הזו.

"משלוחים בעייתיים צפויים להוות נתח קטן יחסית מכלל המשלוחים של סין לארה"ב", כך לפי ראול קאפור, אנליסט בכיר בבלומברג. "תמיד יהיו זליגות ופעילות למניעת תשלום מכסים, אבל לא מדובר בתופעה רחבה", ציין.

בתוך כך פורסמו השבוע נתונים רשמיים בסין לפיהם היצוא שב לצמוח, באופן בלתי צפוי. היצוא טיפס בחודש מאי ב־1.1% לעומת החודש המקביל אשתקד, זאת לעומת תחזית לירידה קלה. בה בעת, היבוא נפל ב־8.5%, השיעור החד ביותר מאז יולי 2016, סימן להיחלשות נוספת בביקושים המקומיים.

אנליסטים סבורים כי תוצרת סינית נשלחה בזריזות לארה"ב, זאת כדי להתחמק מהמכסים החדשים על סחורות בשווי 300 מיליארד דולר שטראמפ מאיים להשית במסגרת מלחמת הסחר. עודף הסחר של סין מול ארה"ב התרחב במאי ל־26.9 מיליארד דולר לעומת 21 מיליארד דולר חודש קודם לכן.