אאא

מכרה היהלומים הגדול בעולם, המפיק מדי שנה כמות קטנה של אבנים טובות ונחשקות וכמויות גדולות של אבנים באיכות נמוכה - נסגר על ידי קבוצת ריו טינטו אחרי כמעט ארבעה עשורים של פעילות, ויריבים מקנדה ועד רוסיה מקווים שהדבר יעזור לשנות את מצבה של התעשיה המידרדרת.

מכרה Argyle של ריו טינטו שנמצא במדבר במערב אוסטרליה, שינה את פני המגזר מאז 1983, אז החל לספק אבנים יקרות לשני קצוות השוק. RBC Capital Markets ו-Panmure Gordon נמנות על הברוקרים, הבנקים והמתחרים שחוזים כעת שהסגירה עשויה להניע מחדש את המחירים שהולכים ויורדים מאז 2011, כך על פי PolishedPrices.com, אתר מידע של התעשייה.

הייצור בארגייל, שנמצא כ-2,600 ק"מ צפון-מזרחית לבירת המדינה פרת', אמור להסתיים לפני סוף השנה הבאה, לאחר שמיצה את יכולת ההפקה של אבנים בעלות ערך, כך אמר ארנו סוירט, ראש מחלקת היהלומים והנחושת בריו. "חלק משמעותי מהאספקה הולך להיעלם מהשוק. בסוף 2020 נפסיק את הפעילות ונתחיל את תהליך שיקום האתר", כך סוירט.

ארגייל ידוע בעיקר כמקורם של 90% מהיהלומים הוורודים בעולם - אבנים בגווני מגנטה עד ורוד שנושאים מחירים מהגבוהים בתחום. ה"פינק סטאר" למשל, יהלום שנכרה ע"י יריבתה של ריו - דה ברס - נמכר במכירה פומבית בסות'ביז תמורת 71 מיליון דולר באפריל 2017, מחיר שיא לאבן יקרה במכירה פומבית. אך בעודן מושכות את רוב תשומת הלב, האבנים הורודות מהוות פחות מ-0.01% מהתפוקה הכוללת של המכרה.

המכרה הוא מפיק היהלומים הגדול בעולם גם מבחינת נפח וזוהי גם אחת הסיבות שהוא נמצא במוקד היצע היתר העולמי. יותר משלושה רבעים מתפוקתו של ארגייל נמכרים תמורת 15-25 דולר לקראט, הרבה פחות מ-171 דולר לקראט שהוא המחיר הממוצע שמומש בשנה שעברה ע"י דה ברס.