אאא

חברת אינטל חנכה אתמול את מרכז הפיתוח שלה בפתח תקווה. ל"כלכליסט" נודע כי ההשקעה של החברה בקמפוס החדש עמדה על 650 מיליון שקל (180 מיליון דולר), מתוכם עלות קרקע של 25 מיליון דולר.

מרכז הפיתוח החדש ירכז את עובדיה של חברת אינטל מהקמפוס הישן בפתח תקווה וכן מרעננה ויקום למרכז אחד גדול שיעסיק 2,000 עובדים. בשנים הקרובות צפוי המספר לגדול ב־700 עובדים נוספים. מדובר בעובדים ששייכים ל־20 קבוצות הפיתוח של החברה בתחומי המחשוב, תקשורת, בינה מלאכותית וסייבר.

שטח הבניין הוא 75 אלף מ"ר, 35 אלף מהם תת קרקעיים, ולטענת אינטל זהו הבניין החכם בעולם. מנכ"ל אינטל ישראל יניב גרטי אמר כי "הבניין יודע, בזכות בינה מלאכותית, להתאים את מערכותיו כדי לספק את סביבת העבודה האולטימטיבית. הוא יודע לצבור מידע, לעבד אותו, להשתמש בבינה מלאכותית ובכך לקבל החלטות ולנווט את המערכות שלו באופן אוטונומי". כך למשל המעליות בבניין לומדות במשך הזמן את דפוסי הנסיעות של העובדים ומחשבות לבד את מסלולי הנסיעה והעצירה, כדי שאנשים יחכו כמה שפחות זמן.

קומת שירותים מיוחדים בבניין כוללת חדר כושר וחוגי ספורט, מספרה, מסז', פדיקור ומניקור, שירותי אופטיקה, חדר משחקים, חדר מוזיקה, בית כנסת ומעבדת מחשבים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'דיגיטל' ותישארו מעודכנים

בבניין מותקנים כ־14 אלף חיישנים לצורכי תאורה, טמפרטורה ותפוסה (לעומת כ־7,000 חיישנים בבניין רגיל בגודל מקביל). כך למשל מערכות התאורה והתריסים החכמים בבניין מתאימים את עצמם לשינויים באור לאורך היום.

הבניין הוא גם בעל יעילות אנרגטית גבוהה ב־40% מבניין רגיל ומערכות המים שלו צורכות 75% פחות מים מבניין סטנדרטי. הבניין נבנה בבנייה ירוקה ו־95% מהפסולת שנוצרה בעת הבינוי הועברו למחזור.

בחניון הבניין שמכיל 1,200 מכוניות קיימת מערכת בקרה שמאפשרת לדעת בכל רגע נתון את התפוסה וכן את מיקומו המדויק של כל רכב. עובד יכול להתעדכן במצב התפוסה בחניון מהדרך וכך לתכנן את ההגעה שלו.