אאא

ממשל טראמפ עתיד להטיל סנקציות כלכליות על אנקרה כבר השבוע. זהו אחד ממנופי הלחץ היחידים שנותרו לארה"ב על טורקיה החברה בנאט"ו, ושפלשה בשבוע שעבר לצפון סוריה. כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס. שימוש בכוח צבאי לעצירת האלימות הטורקית נגד הכורדים, בני בריתם של האמריקאים, מעולם לא היה אופציה, אומרים מומחים להגנה, וטראמפ ביקש מהפנטגון ביום ראשון להתחיל לבחון יציאה של כל הכוחות האמריקאיים מצפון סוריה.

דברי טראמפ לא משפיעים בצורה דרמטית נכון לעכשיו על הלירה הטורקית, שנחלשת בשעה זו ב-0.6% מול הדולר האמריקאי - לרמה של 5.92 לירות לדולר. הלירה הטורקית סבלה ממשבר חריף בשנה האחרונה שהובילה את כלכלת טורקיה למיתון. היא נחלשה כמעט ב-12% השנה וב-4.8% בחודש הנוכחי בלבד, על רקע התקיפות הטורקיות נגד הכוחות הכורדיים בצפון סוריה.

"אני מתמודד עם לינדזי גרהאם ורבים מחברי הקונגרס, כולל דמוקרטים, לקראת הטלת סנקציות על טורקיה", צייץ טראמפ בטוויטר, מתייחס לבן בריתו הקרוב והסנטור שמתח עליו ביקורת בשבוע שעבר. "האוצר מוכן, חקיקה נוספת מתבקשת. יש קונצנזוס רחב לגבי זה", הוסיף.

טראמפ מתקשה לדכא את הביקורת החריפה נגדו, כולל ממחנהו, על כך שנתן לנשיא טורקיה ארדואן אור ירוק לתקיפת הכורדים בראשון האחרון כאשר החליט למשוך מספר קטן של אנשי צבא מאזור הגבול. מטרת התוקפנות הטורקית היא נטרול המיליציה הכורדית YPG, המרכיב המרכזי בכוחות הדמוקרטיים בסוריה (SDF) הנתפסים בידי אנקרה כארגון טרור העובד יחד עם המורדים הכורדים בטורקיה, והיו בני ברית של ארה"ב במלחמתם להבסת דאע"ש בסוריה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

למרות טענתו של שר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוצ'ין, שניתן להטיל את הסנקציות בכל רגע, עדיין לא ברור באילו סנקציות מדובר והאם הן חריפות כפי שהציעו מספר מחוקקים. שר החוץ הטורקי אמר ביום שישי שארצו תנקום על כל צעד שייעשה במטרה למנוע ממדינתו להילחם בטרור, זאת בתגובה להודעה בדבר סנקציות אמריקאיות עתידיות. ארה"ב כבר הטילה בעבר סנקציות על טורקיה שנחלו הצלחה. רק בשנה שעברה בדרישתה לשחרר מנהיג דת אמריקאי מאשמת עיסוק בטרור.

ארה"ב בוחנת כעת דיווחים שפוליטיקאי ולוחמים נהרגו בצפון סוריה מנשק טורקי, כך מסר לרויטרס דובר של מחלקת המדינה האמריקאית, והוסיף כי בוושינגטון מתייחסים לדיווח בחומרה. בתגובה לדיווח בכירים אמריקאים מסרו: "זה איום ונורא. נתייחס לכל הנושאים האלו בהוראת צו השעה המיוחדת של הנשיא". מומחים מפקפקים באפשרות כי העונשים שתטיל ארה"ב על טורקיה יגרמו לארדואן לשנות את דעתו, זאת בהתחשב באמונתו ארוכת השנים שהלוחמים הכורדים בסוריה מהווים סיכון ביטחוני.

בשבוע שעבר, לאחר ההחלטה על הוצאת הכוחות האמריקאיים מצפון סוריה, צייץ הנשיא כי אם טורקיה תעשה משהו אסור הוא "יחריב את כלכלתה". "אם טורקיה תעשה משהו שלדעתי יהיה מחוץ לתחום אני אהרוס ואשמיד לחלוטין את הכלכלה שלה (עשיתי את זה בעבר!)".