אאא

חופים ציוריים תחומים בחול זהוב, רחובות קסומים מרוצפים באבן, טירות עוצרות נשימה מימי הביניים, אוכל טרי וטעים - אלו הם רק חלק מהבונוסים של בפורטוגל.

מגזין International Living פרסם את רשימת המדינות הטובות ביותר לגור בהן בפנסיה ב-2020. את המקום הראשון, לא להאמין, כבשה דווקא מדינה אירופאית - פורטוגל - שקיבלה ציונים גבוהים לשירותי הבריאות האיכותיים הניתנים בה, יוקר המחייה הסביר, והקלות בה ניתן להשתלב בחיים שם (תושבים אדיבים ודוברי אנגלים). פורטוגל טיפסה מהמקום השביעי בשנה שעברה והשיגה את מדינות מרכז אמריקה ודרום מזרח אסיה שהיו דרך קבע בצמרת המדינות המומלצות לפנסיה בשנים הקודמות.

טרישה פימנטל, בת 69, אשר עברה לשם מיוטה, ארצות הברית, סיפרה למגזין כי החיים בפורטוגל "סובבים סביב המשפחה, אוכל וכיף" - ותג המחיר. לפי הערכות המגזין, זוג פנסיונרים יכול לחיות טוב מאוד בפורטוגל תמורת 2,200 דולר לחודש. היא נחשבת גם לאחת המדינות הרגועות ביותר בעולם ומגזין Travel & Leisure, מגדיר אותה כבעלת "דינמיות שמרגישה רעננה וייחודית" ולא פחתו חשוב - נהנית ממזג אוויר מתון לכל אורך השנה.

את המקום השני ברשימה תופסת פנמה, עם ציונים גבוהים בקטגוריית ההטבות שהיא מעניקה לאנשים בגיל הפרישה. תוכנית 'פנסיוננדו' מעניקה לאזרחים ותיקים הנחות על מגוון של מוצרים, מופעי בידור, תחבורה ציבורית, מסעדות ותרופות, כמו גם הקלות בקבלת ויזות ומעמד של תושב. פנמה נחשבת גם לבטוחה באופן יחסי, עם יוקר מחייה נמוך ומערכת בריאות סבירה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מרי טאפט, בת 63, ממסצ'וסטס, עברה לבוקט (Boquete) בפנמה, וסיפרה למגזין Market Watch כי "זהו מקום של יופי שלא ניתן לתאר. זאת לא עוד עיר ישנונית בהרים, יש כאן אמנות ותרבות, טיולי צפרות, שיט, צעידות, מסעדות עם שפים מרחבי העולם - זהו גן עדן לפודיז. כל כך הרבה מתרחש כאן".

על מנת לדרג את המדינות הטובות ביותר לחיים בפנסיה, ביקש המגזין מכתביו וממומחים הגרים ב-24 מדינות שונות לדרג אותן לפי אפשרויות הדיור, הטבות, ויזות/תושבות, התאקלמות, אקלים, שירותי בריאות, ממשל, יוקר המחייה ומשתנים נוספים.

אלו הן עשרת המדינות בהן הכי מומלץ לגור אחרי גיל הפרישה:

1. פורטוגל

2. פנמה

3. קוסטה ריקה

4. מקסיקו

5. קולומביה

6. אקוודור

7. מלזיה

8. ספרד

9. צרפת

10. וייטנאם