אאא

מייסד מיקרוסופט, ביל גייטס, שבנובמבר אשתקד דורג בראש רשימת האנשים העשירים של בלומברג עם הון של 110 מיליארד דולר, הזמין סופר-יאכטה ראשונה בעולם שמונעת בגז מימן, בחצי מיליארד פאונד. גייטס ידוע כמי שדוגל בטכנולוגיות נקיות. ה"סאנדיי טלגרף" הבריטי חשף שגייטס עומד מאחורי בנייתה של יאכטה חדישה בידי חברת היאכטות ההולנדית Feadship.

היאכטה שנבנית בהזמנתו אישית, מבוססת על דגם ה-Aqua שנחשף בסלון היאכטות של מונאקו על ידי חברת האדריכלים הימיים Sinot במטרה למשוך מיליארדרים בעלי מודעות לשמירה על הסביבה.

גייטס מרבה לצאת להפלגות ביאכטות, אך אין עדיין ברשותו יאכטה משלו. עד כה העדיף לשכור אותן למשך חופשותיו ברחבי הים התיכון.

היאכטה החדשה שלו, שאמורה להיות מוכנה ב-2024, לא תשתווה בגודלה ליאכטות כמו האקליפס של רומן אברמוביץ', שאורכה 163 מטר. עם זאת, גייטס יוכל להתפאר בכך שהוא הבעלים היחיד בעולם של סופר-יאכטה המונעת במימן.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הסופר-יאכטה של גייטס תכלול שני מיכלים אטומים בנפח 28 טונות לאחסנת מימן נוזלי בטמפרטורה של 252- מעלות צלזיוס, שמשמש להנעת שני מנועי 1 מגה-וואט ולאספקת חשמל לנוסעים באמצעות תאי דלק, שמשלבים מימן וחמצן שמקורו באוויר כדי להפיק חשמל ומים.

Sinot טוענת שהמערכת יכולה להגיע למהירות מקסימלית של 17 קשר, מהירות שיוט של 12-10 קשר, וטווח של 3,750 מייל ימי - יותר ממספיק כדי לחצות את האוקיינוס האטלנטי מניו יורק לסאות'המפטון.

הרכישה היא ביטוי נוסף לעניין הרב שגייטס מגלה בדלקים חלופיים. הוא משקיע בין היתר גם ב-Heliogen, חברת סטארט-אפ מקליפורניה, שמשתמשת בתוכנה חכמה כדי לשלוט במערך מראות שממקדות את קרני השמש על מנת להפיק מהן חום גבוה, ולנצלו כדי לפרק מולקולות מים ולהפיק מהן מימן ללא שימוש בדלקים פחמניים.